WordPress Slider (Manşet) Eklentisi – En İyi 20 Eklenti

Son güncelleme:
WordPress Slider (Manşet) Eklentisi – En İyi 20 Eklenti

Türkiye’deki haber sitelerinin meşhur olayını herkes biliyor. Hayır, spam yapmaları değil. Sitelerinde olan bir özellik. Çoğunlukla manşet olarak geçen özellik. Hemen hemen her haber sitesinde görebilirsiniz. Bu manşet özelliği globalde; slider (kayan yazılar) olarak geçer. Biz de bu yazımızda en iyi WordPress Slider (Manşet) Eklentisi listesini sizlere sunacağız.

Bildiğiniz gibi wordpress.org kütüphanesinde olan eklentiler titiz bir incelemeden geçiyor. Öyle her gönderilen eklenti de yayınlanmıyor. Ben bir tane gönderdim. Umarım testten geçer. Testi bekleyemeyecekler için > Anons

logo

Uygun fiyatlı ve kaliteli hosting satın al.

İncelemeden geçmesi için kod standartlarına uygunluğu, performansı ve güvenlik açıkları var mı diye taranır. Kullanıcının istediğini veriyor mu, kullanılmaya değer mi diye bakılmaz.

Ben de WordPress Slider eklentileri araştırmamızda kullanıcı taraflı incelemeye dikkat ettim. İşin arka tarafı zaten uzmanlar tarafından inceleniyor.

Lafı fazla uzatmadan eklentileri geçelim. Çünkü 20 tane WordPress manşet eklentisi bizi bekliyor.

1. Gutenslider

WordPress slider eklentisi
Gutenslider

Güzel bir slider mı oluşturmak istiyorsunuz? O halde Gutenslider eklentisi sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Hafif, sade ve modern bir slider oluşturmak için bu eklenti oldukça işe yarıyor.

Eklenti ile ister sadece resim ile bir slider oluşturabilir isterseniz de üstüne yazı ekleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz slider’ı da ister tam ekran olarak ziyaretçilere gösterebilir isterseniz de farklı boyutlarda gösterebilirsiniz. Bu sizin özgürlüğünüz.

Eklenti’yi ister ücretsiz olarak sitenizde kullanın isterseniz ücretli sürümünü satın alın. Ücretli sürüm doğal olarak çok daha iyidir. Aşağıdaki linkten hem demoyu görebilir hem de ücretli versiyonu inceleyebilirsiniz.

2. Transition Slider Lite

WordPress slider eklentisi
Transition Slider Lite

İlk eklenti gibi sade bir tasarım değil de daha çok renkli, hareketli olan Transition Slider Lite eklentisini WordPress kütüphanesinden ücretsiz olarak indirebilir veya ücretli versiyonu satın alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

4.000’in üzeride aktif kullanıma sahip olan eklenti ile kurumsal siteleriniz için slider’ları kolayca yapabilir ve temanıza entegre edebilirsiniz. Eklentinin oluşturduğu slider’lar otomatik olarak responsive haldedir. Yani; her cihazda kusursuz olarak görünür. Google ve diğer arama motorları için zaten önemli olan bu özellik kullanıcı deneyimi için de vazgeçilmezdir.

İlk paragafta da dediğimiz gibi eklenti, WordPress.org adresinden ücretsiz olarak alınabiliyor. Eğer siz ücretli olan versiyonu almak isterseniz eklentinin resmi sitesinden alım yapabilirsiniz. Ücretli olan versiyonu almadan önce tüm eklentileri tek tek incelemenizi öneririm.

3. 10Web Slider

WordPress slider eklentisi
10Web Slider

10Web Slider eklentisi WordPress slider eklentisi listemizdeki en hızlı eklentidir diyebiliriz. Yani bir slider’ı oluşturmaktan öte bu oluşturduğunuz manşeti hızlı bir şekilde çalıştırmanızı da sağlıyor. Bu sayede site açılış hızınız artıyor. Kullanıcıları daha çok sitenizde tutabiliyorsunuz.

Oluşrutulan slider’ınızı temanızın bileşen alanına, yazı/sayfa içerisine, sayfa oluşturucusuna eklenti tarafından otomatik olarak oluşturulan kısa kod ile ekleyebilir veya birazcık PHP bilgisi ile sitenizdeki istediğiniz bir alana yerleştirebilirsiniz. Bu adımları yapmadan önce yedek almanızı öneririm. Temayı veya şablonu mahvetmenizi istemem.

Oluşturulan slider’ın arkaplanına ister YouTube’den ister Vimeo’dan video ekleyebilirsiniz. Ayrıca 3 katmanlı yapısı sayesinde arkaplandaki videonun, resmin üzerine yazı ve buton ekleyebilirsiniz.

4. Meta Slider

WordPress slider eklentisi
Meta Slider

Dünyanın en çok kullanılan slider oluşturma eklentisi olarak bilinen Meta Slider eklentisi ile hızlıca slider (manşet) oluşturabilirsiniz.

Slider oluşturmak için bir medya seçebilir veya yeni bir medya yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz medyanın üzerine yazı ve şekiller ekleyerek güzel bir görünüm oluşturabilirsiniz. Oluşturulan bu slider’ları kısa kodlar ile istediğiniz konuma ekleyebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Eklenti 17 farklı dile çevrilmiştir. Türkçe dil desteği ne yazık ki çok az. Müsait bir zaman bulursam eklentiyi Türkçe’ye çevireceğim 🙂

5. Ultimate Responsive Image Slider

WordPress slider eklentisi
Ultimate Responsive Image Slider

Bir diğer muhteşem slider eklentisi ise; Ultimate Responsive Image Slider eklentisi. Bu eklenti bundan önceki tüm slider eklentilerinden biraz farklı bir özelliğe sahiptir. Bundan sonraki eklentilerde böyle bir özellik var mı bilmiyorum. Çünkü eklentileri yazarken inceliyorum ?

Evet, eklentinin farklı bir özelliği var dedik. Bu özellik; birden fazla resimli manşetlerde altta küçük resim ile sıradaki sliderlar sıralanır. Muhtemelen anlamadınız. Çünkü biraz karışık anlattım. Şöyle de diyebiliriz; haber sitelerindeki manşetlerin benzeri. En iyisi siz eklentinin demosuna göz atın.

Eklenti 50.000’den fazla sitede aktif olarak kullanılıyor. Bu gerçekten çok büyük bir rakam.

6. SlideDeck Responsive Slider

WordPress slider eklentisi
SlideDeck

SlideDeck, güçlü ücretsiz WordPress slider eklentisi olarak bilinir. WordPress sitenize slider ile görsellik katmak için bu eklentiyi deneyebilirsiniz. Deneyenlerin pişman olmadığı bu eklentiyi ma.tt, webrazzi.com, wpdoz.com ve The New York Times kullanıyor (!)

WordPress slider eklentisi
Slider sürpriz

Tabii fazla cıvıtmadan yazıya devam edelim.

Tabii ki de eklentiyi böyle büyük siteler (wpdoz hariç ?) kullanmıyor. Kötü diye değil ihtiyaçları olmadığı için kullanmıyorlardır.

Eklenti oldukça basittir. Resimler ve yazılar ekleyerek güzel bir slider’ı kolayca oluşturabilirsiniz. Detaylara aşağıdaki butondan ulaşabilirsiniz.

7. Slider by Supsystic

WordPress slider eklentisi
Slider by Supsystic

Hoş görünümlü, esnek, güçlü slider eklentisi olan Slider by Supsystic ile birçok farklı formatta slider hazırlayabilir. Geçiş efektlerine kadar birçok özelliği panelden düzenleyebilirsiniz. Ve kısa kod ile temanızda istediğiniz bir yere ekleyebilirsiniz.

Eklenti HTML desteği sayesinde özel tasarımlarınızı ve şablonlarını yerleştirmenize imkan tanır.

Eklenti 15 adet dili destekler. Bu dillerin içinde ne yazık ki Türkçe bulunmuyor. Eğer bu eklentiyi Türkçe olarak kullanmak istiyorsanız forumlardan freelancerlara iş verebilirsiniz.

8. Slider by Soliloquy

WordPress slider eklentisi
Slider by Soliloquy

Soliloquy Slider ile hoş ve hızlı çalışan manşetler (sliderlar) oluşturun. Bu hafif eklenti ile, sürükle ve bırak sistemi ile slider oluşturabilirsiniz. Eklentinin basit ancak güçlü ayarları vardır. Bu ayarları kullanarak hoş bir slider oluşturabilirsiniz.

Basitçe resimlerinizi ekleyin, varsayılan düzeni kullanın (veya önceden hazırlanmış şablonlardan birini seçin), isterseniz özel CSS ekleyin ve kullanıma hazır bir slideriniz olsun.

Bu hazırlanan slider’ı da kısa kod sistemi ile temada görünmesi istediğiniz noktalara ufak bir PHP bilgisi ile ekleyin.

9. Smart Slider 3

WordPress slider eklentisi
Smart Slider 3

Smart Slider 3 eklentisi listenin en iyi 3 eklentisi arasına girecek potansiyele sahip bir eklentidir. Oluşturmuş olduğunuz veya düzenlemiş olduğunuz slider’ın her bir noktasını bu eklenti ile düzenleyebilirsiniz.

Örneğin bir buton eklediğiniz diyelim. Bu butonun kenar yuvarlaklığını, rengini, boyutunu vs düzenleyebilirsiniz.

Eklentinin oluşturma paneli de oldukça gelişmiş ve moderndir. İstediğiniz kadar slider oluşturabilirsiniz. Özellikle e-ticaret siteleri için etkileyici sliderlar oluşturabilirsiniz. Kısacası eklenti;

WordPress slider eklentisi

Süperdir.

10. Elementor

WordPress slider eklentisi
Elementor

Bildiğiniz gibi WordPress dünyasının en gelişmiş sayfa yapıcı eklentisi Elementor’dur. Elementor ile bir sayfa yaparken slider da oluşturabilirsiniz.

Eklentiyi kullanarak basit bir slider oluşturabilirsiniz. Eğer daha fazla özellik ve özelleştirme imkanı isterseniz Elementor PRO kullanabilirsiniz.

SONUÇ

Peki şimdi gelelim sonuca;

Listedeki tüm eklentiler ücretsizdir. Çoğusunda zaten PRO versiyonu var. Biz ücretsiz versiyonlardan bir seçim yapalım.

WordPress slider eklentisi seçimi olarak benim seçimim: Smart Slider 3. Çünkü eklenti ücretsiz versiyonda bile onlarca seçenek sunuyor. Haliyle istediğimiz tasarımı da yapabiliyoruz.

Bültene Abone Ol

Gelen kutunuza teslim edilen en son haberlerimizi, öğreticilerimizi, kılavuzlarımızı, ipuçlarımızı ve fırsatlarımızı alın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz bir yorum yok. Başlatmak ister misin?

Yorum yaparken yazım kurallarına ve genel ahlak kurallarına dikkat edelim.