Yeni Siteler İçin SEO Çalışması

Son güncelleme:
Yeni Siteler İçin SEO Çalışması

Yeni siteler için SEO önemli bir konudur. Bu sizin sitenizin ilk adımları olarak kabul edilir. Ve bu adımları doğru atmak da çok önemlidir. Şimdi sizin için yeni siteler için SEO çalışması nedir? Nasıl yapılır ve nelere dikkat etmeliyiz konusuna değinelin.

Yeni Siteler İçin SEO Çalışması

Yeni sitler için SEO önemli bir konudur. Günümüzde markalar ve kurumsal firmalar kendilerine ait bir web sitesi açmaktadır. Bunun yanı sıra kişiler kendine ait bir web sitesini kolay bir şekilde açabilmektedir. Web sitelerinin açılışından itibaren kişiler kendi siteleri için SEO çalışmasını yapması gerekmektedir. Bu konuda bilgi sahibi olmadan yapılan işlemler siteniz için potansiyel riski beraberinde getirebilir. Bu konuda sitelerin yalnızca doğal ve özgün olması yeterli olmaktadır. Sitelerin SEO çalışmalarında başarılı olabilmesi için doğal olması yeterli olacaktır.

logo

Uygun fiyatlı ve kaliteli hosting satın al.

SEO çalışmasının Türkçesi arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılabilir. Bu konuda arama motorlarının optimizasyonuna göre siteniz gittikçe yükselmeye başlar. Sitenizin yükselmeye başlamasıyla birlikte kullanıcılar sitenizi ziyaret etmeye başlar. Sitenizin ziyaret edilmesini amaçla yapacağınız tüm işlemlere SEO çalışması denebilir.

Hangi SEO Çalışmaları Yapılabilir?

Blog siteleri için SEO çalışmaları yaparken bu konuda alan adı seçimi oldukça önemlidir. Arama motorlarının bu konuda görebilmesi için alan adlarının anahtar kelimelerin içerisinde yer alması oldukça önemlidir. Kaliteli bir alan adıyla birlikte uygun bir blog sitesiyle işlem yapabilirse bu konuda tadından yenmez bir durum ortaya çıkabilir.

Bunun yanı sıra SEO çalışmalarını sadece siz kendi blog siteniz için yapmıyorsunuz. Bu konuda sizin onlarca hatta yüzlerce rakibiniz olabilir. Rakip sitelerin analizini yaparak bu konuda hangi tekniklerin kullanıldığı konusunda bilgiler edinin. Edindiğiniz bilgiler arasında anahtar kelimelere mutlaka göz atınız. Bunun yanı sıra o sitede olup da sizin sitede olmayan ne gibi içeriklerin olduğuna karar veriniz. Ayrıca içerik kalitelerinin ne durumda olduğunu ve ne tarz içerik ürettiklerine bakabilirsiniz. Bu konuda özellikle Google üzerinde başarılı olmak istiyorsanız rakiplerinizden daha fazla çalışma yapmak olacaktır.

Sitenizin alan adını daha yeni aldıysanız bu konuda sitenizin yaşı arama motorları için önemli bir etkendir. Sitenizin alan adının eski olması size avantajlar sağlayabilir. Yeni açılan siteniz için yapığınız SEO çalışmalarında mutlaka Google Webmaster Tools kullanmanız gerekmektedir. Google şirketinin hizmetlerinden olan bu araca sitenizi mutlaka eklemeniz gerekmektedir. Bu konuda Google arama motorunun gözünden sitenizi gözlemleme fırsatını yakalamış olursunuz. Ayrıca bu araç sayesinde sitenizin içerisinde SEO problemleri ve site haritasıyla alakalı tüm içerikleri görebilirsiniz. Tüm bunların analizini yaparak sitenizin bir adım daha öteye gitmesini sağlayabilirsiniz. Google şirketinin site yöneticileri için geliştirdiği bir uygulamadır. Bu uygulamayla birlikte kişiler herhangi bir ücret ödemeden kolay bir şekilde SEO aracına kavuşmuş olacaktır.

Google Analytics ve Adres

Blog sitenize giren kişilerin ne kadar olduğunu ve bu konuda gelişmiş bir panel üzerinde takip etmenin ne kadar keyifli olduğunu öğrenmek için Google Analytics programını edinebilirsiniz. Bu Google aracı sayesinde sitenizin içerisinde tüm analizleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Google aracı üzerinden sitenizin içerisine giren kullanıcıların site içerisindeki ne kadar süre harcadığını bu araç sayesinde görebilirsiniz. Bunun yanı sıra sitenizin SEO çalışmalarında mutlaka dikkat etmesi gereken durum sitenin adres yapısıdır. Bu konuda sitenizin mutlaka sef link yapısında olması gerekmektedir. Google, bu konuda siteleri sef link yapısıyla birlikte daha iyi tanımaktadır. Bunun için sitenizin adresinde /123.html gibi adresler yerine bu konuda site adresinizin sonunda /seo-calisması.html olmalıdır. Böyle bir uzantıyı kullandığınız zaman Google bu konuda sizi daha iyi anlar. SEO çalışmalarınızın daha etkili olmasını bu yöntemler sağlayabilirsiniz. Bu durum Wordpress kalıcı bağlantı ayarları olarak adlandırılır.

SEO Çalışmalarında Anahtar Kelime Oranı

SEO çalışması yaparken ve özellikle site içi SEO çalışmalarında mutlaka anahtar kelimenin kullanılması gerekmektedir. Sitenizin ana sayfası içerisinde anahtar kelimelerin mutlaka minimum %4 oranında yer alması gerekmektedir. Ayrıca anahtar kelimenin yoğunluğuna göre en fazla %6 oranında kullanılmasına dikkat ediniz. Bu konuda anahtar kelimeler değerliyse bu oranı %3 olarak tutabilirsiniz. Çok fazla anahtar kelimenin kullanılması yazıların Spama düşmesine neden olabilir. Bu nedenle anahtar kelime kullanırken mutlaka %6 barajını aşmayınız. Anahtar kelimelerin kullanımı konusunda h1 ve h2 etiketleri içerisine dahil edebilirsiniz.

Heading Etiketleri

Anahtar kelimelerinizin tümünü Heading etiketleri içerisinde kullanmanız sitenizin SEO çalışmalarını olumlu etkiler. Google arama motorları Heading etiketlerini önemsemektedir. Bu konuda yazılarınızın içerisinde diğer etiket çeşitlerine göre Heading etiketi kullanmanız olumlu bir adım olacaktır. Ana başlığı h1 olarak ve diğer başlıklarıysa h1 etiketine bağlı olarak oluşturabilirsiniz. Ana başlığınızın diğer başlıklarla uyumlu olması size fayda sağlayacaktır.

Yerel Anlamda SEO

Yerel olarak SEO çalışması yapmanız size daha iyi fayda sağlayabilir. Bu konuda özellikle bir hizmet sağlıyorsanız bu konuda hizmet verdiğiniz tüm ilçeleri yazılarınızın içerisinde bulundurabilirsiniz. Bu konuda yalnızca ilçeleri veya illeri yazarak anahtar kelime çalışması yapabilirsiniz. Çok fazla anahtar kelime kullanımı Spama düşmenize neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.

SEO Çalışmalarında En Önemlisi; Özgünlük

SEO çalışmalarında belki de en önemlisi özgün çalışmalardır. Bu konuda iyi bir araştırma sürecinden geçilmesi gerekmektedir. Özgün içeriklerin yanı sıra kaliteli içeriklerin üretilmesi sürekli olarak teşvik edilmelidir. Bu konuda site içerisinde sürekli olarak popüler olabileceğiniz içeriklere yönelmeniz sizi daha çok başarılı yapar. Bu konuda kısa olsa dahi içeriklerinizin tümünün özgün ve kaliteli olması şarttır. Makalelerinizi kendinize has bir üslupla size özgü yaparsanız daha başarılı olursunuz. Bunun yanı sıra makalelerinizde kopya oranı %0 olmalıdır. Makalelerinizin bu konuda özgün olmaması ve kopya olması sizin dezavantajınızadır. Bu konuda net bir bilgi sahibi olabilmek için çeşitli internet siteleri üzerinden yazılarınızın kopya veya özgün olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yazılarınızın %100 özgün çıkmasıyla kendi blog sitenizin içerisinde yazılarınızı yayınlayabilirsiniz. Bu konuda biraz emek vermek gerekir.

Yeni Siteler İçin SEO Çalışması

Bilindiği üzere SEO çalışmalarınızda kendi sitenizi ön plana çıkarmak için birçok detayı atlamamak gerekir.

  • SEO çalışmalarında sitenizin hızı önemli bir faktördür. Bu konuda sitenizin hızlı olması için gerekli çalışmaları yapabilirsiniz.
  • SEO çalışmaların sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olması gerekmektedir. Günümüzde artık her siteye kendi telefonlarımızdan girebilmek mümkündür. Sizin en çok takipçileriniz akıllı telefon kullanıcıları olabilir. Bu nedenle sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olmasını sağlayınız.
  • Sitenizin daha hızlı bir duruma gelmesi için bu konuda SSL sertifikası yerine Https2 sertifikasına geçmek daha mantıklı olabilir.
  • Sitenizin içeriğine özgün yazılar koymak sizin işinizin bittiği anlamına gelmez. Bu konuda devamlı kaliteli içerikler üretmek durumundasınız.
  • İlk olarak site içi SEO çalışmalarına önem vermelisiniz. Bunun ardından site dışı SEO çalışmalarına yönelebilirsiniz. Bu konuda ilk olarak site dışı SEO çalışması yapmanız bir işe yaramayacaktır.
  • Blog sitenizin içerisindeki içerikleri daha popüler hale getirmek için bu konuda sosyal medya hesapları açabilirsiniz. Bu sayede daha popüler bir site haline gelebilirsiniz.
  • Bu konuda her zaman analiz yapmalısınız. SEO çalışmaların içeriklerinizin ne kadar okunduğunu ve ziyaretçilerin ne kadar süre harcadığını görmelisiniz.
  • İçeriklerinizin ne kadar okunabilir olduğunu devamlı kontrol ediniz.
  • Gündemi takip ederek buna uygun olarak içerik üretmeniz halinde internet üzerinde daha popüler hale gelebilmeniz mümkündür.

Bültene Abone Ol

Gelen kutunuza teslim edilen en son haberlerimizi, öğreticilerimizi, kılavuzlarımızı, ipuçlarımızı ve fırsatlarımızı alın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz bir yorum yok. Başlatmak ister misin?

Yorum yaparken yazım kurallarına ve genel ahlak kurallarına dikkat edelim.