Webmaster Forum Siteleri – En İyi Webmaster Forumları

Son güncelleme:
Webmaster Forum Siteleri – En İyi Webmaster Forumları

Webmaster forum, birçok webmaster ve webmaster adayı için iyi bir kaynaktır. Webmaster forumları webmasterlar için gereklidir demiyorum çünkü hiçbir forumu kullanmayan ve kendini geliştirip büyük gelir elde edenler vardır.

Bu yazımızda hem Türkiye’nin en büyük webmaster forum siteleri listesini hem de yabancı webmaster forumları listesini göreceğiz.

logo

Uygun fiyatlı ve kaliteli hosting satın al.

Webmaster Forumları

Türkiye’de forum sektörü dünyadaki gibi bitse de webmaster dünyasında forumlar çok büyük bir yer tutuyor. Örneğin r10.net, wmaraci.com gibi webmaster forumlarının büyük bir popülaritesi vardır.

Forumların içerisinde genelde bilgi alışverişi bulunur. Ama bu son yıllarda oldukça değişti. Ticaret daha çok öne çıktı. Hatta bilgi istenen konularda bile ticaret konusuna dönüştürenler var. Ben bile yapıyorum bunu ama o da anlatması zor ve riskli işlerde oluyor.

Birçok kategori bulunan ve diğer ek özellikleri bulunan bu platformlar sayesinde bilmediğiniz bir konu hakkında yardım alabilir, hizmet alabilir ve hizmet satabilirsiniz.

Aşağıdan webmaster forumları listesini görebilirsiniz;

 1. R10.Net
 2. WM Aracı
 3. 1yuz
 4. xturk
 5. webmasterforum.com.tr
 6. wmroot.com
 7. webmaster.tc
 8. turkmaxi.org

forumları başlıca webmaster forumlarıdır. Şimdi en çok kullanılan webmaster forumları listesindeki 3 forumu inceleyelim.

R10.Net

webmaster forum
R10.Net

Türkiye’nin hatta dünyanın en aktif webmaster forumu olan R10.Net günde yaklaşık 16.000 anlık kullanıcı sayısı bulunuyor. Bu sayının yaklaşık çeyreği üye diğer kalanı ise ziyaretçilerden oluşuyor. Bu kadar aktifliğin sayesinde her 5 dakikada en az 1-2 konu açılmaktadır.

Şuana kadar 957.000‘in üzerinde ticaret gerçekleşmiş bulunmakta. Her bir ticaretin gerçekleşmesi için en az 10 TL bedelinde olması gerektiğini göz önünde bulundurursak ortaya çok büyük bir para çıkıyor.

Forum’a üye olabilmek için davetiye lazımdır. İsterseniz mail atarak davetiye alabilir isterseniz bir arkadaşınız aracılığı ile davetiye alarak üye olabilirsiniz. Sakın satın almayı düşünmeyiniz, satın alarak üye olursanız hem sizin hem davetiye aldığınız üye banlanır. Böylece hem üyelikten olursunuz hem de paranızdan olursunuz.

Forum şuanda iş adamı Coşkun Çetin tarafından yönetilmektedir. Ayrıca forumdaki takma adı da @Coskun‘dur. Forumda ücretli üyelik sistemi de vardır. Eğer isterseniz ücretli bir üyelik alabilirsiniz.

Ayrıca benim en çok kullandığım forum , hatta tek kullandığım forum diyebilirim, r10.net’dir.

r10.net‘e git.

WMAracı

webmaster forum
WMAracı

Webmaster dünyasında ilk adımımı attığım yer olan WM Aracı’nın forum bölümü r10’dan sonra en çok aktifliğin olduğu webmaster forumudur. Forumda bir çok kategoride bilgi alış verişi yapabilir, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi satabilirsiniz. Forumu daha iyi kullanabilmek için premium üyelik satın alabilirsiniz.

Forumun teması biraz eski görünümlü olarak sınıflandırılabilir. Ki ben foruma girdikten 5-10 dakika sonra hemen çıkmak istiyorum.

Bu durumu çözmek için WM Aracı yönetimi 10. yılda forumu tekrar tasarlayacaklarını ve daha iyi bir altyapıya geçireceklerini söylüyorlar. Ki ben bunun için atılan tek bir adım bile göremedim ne yazıkki.

WM Aracı’nın blog kısmı oldukça iyi durumdadır. Bu blog kısmından webmasterlık ile alakalı yazılara ulaşabilirsiniz.

wmaraci.com‘a git.

1yüz

1yuz
1yuz

1yuz forumu, forum yöneticisi olan Tuncay Şimşek tarafından kurulmuştur. İçeriği diğer forumlardan farksız olsa da kalite olarak çok yüksek bir seviyede. Tamamen gerçek kullanıcılar ile daha güvenli bir ticaret ortamı sunan 1yuz forumuna üye olmak oldukça basit. Normal bir şekilde kayıt olduktan sonra cep telefon numaranızı onaylar.

Foruma yeni kullanıcılar davet ederek özel ödüller kazanabilirsiniz. Bu ödülleri bu sayfadan kontrol edebilirsiniz. Ticaret puanı sistemi ile ticaret yapacağınız kişilerin ticari geçmişlerini görebilir, eğer olumsuz bir ticaret yaptıysanız karşı kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Ortalama 1500 kişinin kayıt olduğu platformda sitenizi tanıtabilir, yardım alabilir, ticaret yapabilir ve diğer kullanıcılara yardım edebilirsiniz.

1yuz.com‘a git.

Virgül.net

webmaster forum
Virgül.net

Bu yazıyı yazmadan önce ufak bir araştırma yapmıştım. Bu listeye virgul.net’i de eklemiştim. Daha sonra yazıyı yazdım ve yayınladım. Ama virgul.net’i listeye eklememiştim. Bir süre sonra bu yazıya yorum geldi ve virgul.net’i de listeye eklemem gerektiğini söyledi. Yorumlara inerek bu konuşmayı görebilirsiniz.

Buradan Ahmet Can Sever‘e teşekkür ederim, bu forumu listeye eklemeyi hatırlattığı için.

Bu foruma kayıt olmak için davetiyeniz olmalıdır. info@virgul.net adresine mail göndererek veya davetiyesi olan bir arkadaşınızdan rica ederek davetiyenizi alabilirsiniz. Daha sonra davetiye kodunuzu kayıt olma esnasında girerek siteye kayıt olabilirsiniz.

Sitenin istatistikleri de iyi. Anlık olarak 400-500 kişi oluyor genelde. Doğrusu ben sabah saatlerinde bakmıştım bu istatistiklere. Şimdi tekrar baktım anlık olarak 505 kişi vardı. Bu sayının büyük bir kısmını diğer webmaster forumlarında olduğu gibi ziyaretçiler oluşturuyor.

Forum içerisinde ticaret sistemi bulunuyor. Geçmiş ticaretlerini ve puanlarını buradan görebilirsiniz.

virgul.net‘e git.

xturk

xturk
xturk

Mor Adama firması tarafından birkaç ay önce 2020’nin ortalarında kurulan xturk sitesi son günlerde aktifliği oldukça düşmüş durumda. Bu aktifliğin düşmesinin en büyük sebebi bence; sitenin altyapısının webmasterlar için uygun olmamasıdır.

XenForo altyapısını kullanıp, sıradan bir tema ile kurulan xturk sitesinde ticaret sistemi tam olarak gelişmiş değil. Ayrıca yine diğer durumlarda (mesela yazı, profil, mesajlaşma vs) birçok eksiği bulunmakta.

Siteye kayıt olmada herhangi bir davetiye gibi bir ihtiyaç olmadığı için kolayca kayıt olabilirsiniz. Forumda konu açabilir ve yardım alabilir veya diğer forumlarda olduğu gibi ticaret gerçekleştirebilirsiniz.

xturk’un kurucusu olan Mor Adam yakın zamanda forumu daha canlandıracağını ve daha büyük kitlelere hitap edecek hale getireceğini söylüyor. Umarım en kısa zamanda böyle bir adım atarlar ve piyasaya yeni bir can gelir. Hem de diğer platformlar ile arasında rekabet olur :).

xturk’e git.

Bu 4 forum Türkiye’nin en çok kullanılan webmaster forumlarıdır. Bunların dışındaki forumlar genelde link çöplüğü, az konu açılan ve pek güvenilir olmayan sitelerdir.

Yabancı Webmaster Forumları

eklenecek

Webmaster Forumları Neden Kullanılır?

Peki bu webmaster forumları neden kullanılır? Webmaster platformlarını kullanmak için birçok kişinin ortak nedeni;

 • Teknik, teorik bilgi almak
 • Hizmet almak
 • Hizmet satmak’tır.

Normalde bilgi için kullanılsa da artık çoğu konu ticaret için yapılıyor. Umarım forum kültürü ölmez ve ticaretten önce bilgi alışverişi önde olur.

Bültene Abone Ol

Gelen kutunuza teslim edilen en son haberlerimizi, öğreticilerimizi, kılavuzlarımızı, ipuçlarımızı ve fırsatlarımızı alın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 Yorum

 • Avatar of ulvi ulvi

  Birçok site var burada. Ama hiçbirisinde doğru düzgün üye yok. Sadece wmaracı ve r10 var.

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   Maalesef forum sektörü son çırpınışlarında. Kullananlar da sizin yazdıklarınızı kullanıyor

 • Avatar of talha talha

  r10 için davetiye kodunuz var mı?

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   Evet, davetiye kodum bulunmuyor ama sizin ile paylaşamam. Kendilerinin oluşturduğu form üzerinden mail atarsanız mutlaka geri gönüş alacaksınız

 • Avatar of Ahmet Can Sever Ahmet Can Sever

  Ölü xturk forumunun 3. sırada olduğu listeye virgul.net forumunun girmemesi ayıp olmuş.

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   Yazı, xturk forumunun ilk açıldığı zamanlar, yani aktifliğin olduğu zamanlar yazıldı. Daha sonra yayına aldım yazıyı. Yazı notlarına baktım şimdi, virgul.net'i listeye eklemişim ?. Ama yazıda yer vermemişim. Yazıyı güncelleyeceğim.

 • Avatar of yalçın sancak yalçın sancak

  webien.net forumuda iyi gidiyor listede görmemek üzücü

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   İlgili forumu daha yeni duydum doğrusu. Yakın zamanda inceleyip listeye eklerim.

 • Avatar of indirim kuponu indirim kuponu

  Detaylı bir içerik olmuş elinize sağlık.

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   Teşekkür ederim.

 • Avatar of webmaster forum webmaster forum

  Evet ama sıralama Yanlış Hocam Siz Hak yıyorsunuz Şuanda r10 wm aracı virgul sonra 1yuz.com sonra diğer siteler Gelıyor Siz resmen tanişlarınıza Kıyak Geçiyorsunuz

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   Merhaba Yazı daha tam değil. Yazıda da yazıldığı gibi yabancı webmaster forumları da eklenecektir. 1yuz forumu yazı yazıldığı zaman pek dikkatimi çekmemişti. Bu yüzden listeye eklemedim. Yazı güncellendiğinde hak ettiği yere getireceğim :) Bu arada yazıdaki forumların hiçbirisi ile irtibatım yoktur.

   • Avatar of webmaster forum webmaster forum

    Eyvallah Hocam tşk ediyorum takipteyim.

  Yorum yaparken yazım kurallarına ve genel ahlak kurallarına dikkat edelim.