1. Ana Sayfa
 2. Kazanç
 3. Webmaster Forum Siteleri – En İyi Webmaster Forumları

Webmaster Forum Siteleri – En İyi Webmaster Forumları

webmaster-forumlari

Webmaster forum, birçok webmaster ve webmaster adayı için iyi bir kaynaktır. Webmaster forumları webmasterlar için gereklidir demiyorum çünkü hiçbir forumu kullanmayan ve kendini geliştirip büyük gelir elde edenler vardır.

Bu yazımızda hem Türkiye’nin en büyük webmaster forum siteleri listesini hem de yabancı webmaster forumları listesini göreceğiz.

Webmaster Forumları

Türkiye’de forum sektörü dünyadaki gibi bitse de webmaster dünyasında forumlar çok büyük bir yer tutuyor. Örneğin r10.net, wmaraci.com gibi webmaster forumlarının büyük bir popülaritesi vardır.

Forumların içerisinde genelde bilgi alışverişi bulunur. Ama bu son yıllarda oldukça değişti. Ticaret daha çok öne çıktı. Hatta bilgi istenen konularda bile ticaret konusuna dönüştürenler var. Ben bile yapıyorum bunu ama o da anlatması zor ve riskli işlerde oluyor.

Birçok kategori bulunan ve diğer ek özellikleri bulunan bu platformlar sayesinde bilmediğiniz bir konu hakkında yardım alabilir, hizmet alabilir ve hizmet satabilirsiniz.

Aşağıdan webmaster forumları listesini görebilirsiniz;

 1. R10.Net
 2. WM Aracı
 3. xturk
 4. webmasterforum.com.tr
 5. wmroot.com
 6. webmaster.tc
 7. turkmaxi.org

forumları başlıca webmaster forumlarıdır. Şimdi en çok kullanılan webmaster forumları listesindeki 3 forumu inceleyelim.

R10.Net

webmaster forum
R10.Net

Türkiye’nin hatta dünyanın en aktif webmaster forumu olan R10.Net günde yaklaşık 16.000 anlık kullanıcı sayısı bulunuyor. Bu sayının yaklaşık çeyreği üye diğer kalanı ise ziyaretçilerden oluşuyor. Bu kadar aktifliğin sayesinde her 5 dakikada en az 1-2 konu açılmaktadır.

Şuana kadar 957.000‘in üzerinde ticaret gerçekleşmiş bulunmakta. Her bir ticaretin gerçekleşmesi için en az 10 TL bedelinde olması gerektiğini göz önünde bulundurursak ortaya çok büyük bir para çıkıyor.

Forum’a üye olabilmek için davetiye lazımdır. İsterseniz mail atarak davetiye alabilir isterseniz bir arkadaşınız aracılığı ile davetiye alarak üye olabilirsiniz. Sakın satın almayı düşünmeyiniz, satın alarak üye olursanız hem sizin hem davetiye aldığınız üye banlanır. Böylece hem üyelikten olursunuz hem de paranızdan olursunuz.

Forum şuanda iş adamı Coşkun Çetin tarafından yönetilmektedir. Ayrıca forumdaki takma adı da @Coskun‘dur. Forumda ücretli üyelik sistemi de vardır. Eğer isterseniz ücretli bir üyelik alabilirsiniz.

Ayrıca benim en çok kullandığım forum , hatta tek kullandığım forum diyebilirim, r10.net’dir.

r10.net‘e git.

WMAracı

webmaster forum
WMAracı

Webmaster dünyasında ilk adımımı attığım yer olan WM Aracı’nın forum bölümü r10’dan sonra en çok aktifliğin olduğu webmaster forumudur. Forumda bir çok kategoride bilgi alış verişi yapabilir, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi satabilirsiniz. Forumu daha iyi kullanabilmek için premium üyelik satın alabilirsiniz.

Forumun teması biraz eski görünümlü olarak sınıflandırılabilir. Ki ben foruma girdikten 5-10 dakika sonra hemen çıkmak istiyorum.

Bu durumu çözmek için WM Aracı yönetimi 10. yılda forumu tekrar tasarlayacaklarını ve daha iyi bir altyapıya geçireceklerini söylüyorlar. Ki ben bunun için atılan tek bir adım bile göremedim ne yazıkki.

WM Aracı’nın blog kısmı oldukça iyi durumdadır. Bu blog kısmından webmasterlık ile alakalı yazılara ulaşabilirsiniz.

wmaraci.com‘a git.

xturk

xturk

Mor Adama firması tarafından birkaç ay önce 2020’nin ortalarında kurulan xturk sitesi son günlerde aktifliği oldukça düşmüş durumda. Bu aktifliğin düşmesinin en büyük sebebi bence; sitenin altyapısının webmasterlar için uygun olmamasıdır.

XenForo altyapısını kullanıp, sıradan bir tema ile kurulan xturk sitesinde ticaret sistemi tam olarak gelişmiş değil. Ayrıca yine diğer durumlarda (mesela yazı, profil, mesajlaşma vs) birçok eksiği bulunmakta.

Siteye kayıt olmada herhangi bir davetiye gibi bir ihtiyaç olmadığı için kolayca kayıt olabilirsiniz. Forumda konu açabilir ve yardım alabilir veya diğer forumlarda olduğu gibi ticaret gerçekleştirebilirsiniz.

xturk’un kurucusu olan Mor Adam yakın zamanda forumu daha canlandıracağını ve daha büyük kitlelere hitap edecek hale getireceğini söylüyor. Umarım en kısa zamanda böyle bir adım atarlar ve piyasaya yeni bir can gelir. Hem de diğer platformlar ile arasında rekabet olur :).

xturk’e git.

Bu 3 forum Türkiye’nin en çok kullanılan webmaster forumlarıdır. Bunların dışındaki forumlar genelde link çöplüğü, az konu açılan ve güvenilirsiniz sitelerdir.

Webmaster Forumları Neden Kullanılır?

Peki bu webmaster forumları neden kullanılır? Webmaster platformlarını kullanmak için birçok kişinin ortak nedeni;

 • Teknik, teorik bilgi almak
 • Hizmet almak
 • Hizmet satmak’tır.

Normalde bilgi için kullanılsa da artık çoğu konu ticaret için yapılıyor. Umarım forum kültürü ölmez ve ticaretten önce bilgi alışverişi önde olur.

Yazar

WordPress hakkında rehber içerikler yazıyorum. Bildiklerimi anlatıyor, bilmediklerimi ise öğrenip öyle anlatıyorum. WordPress'in yanında yazılım ve sunucu yönetimi ile ilgileniyorum. Şuan jr WordPress Developer olarak temalar üretmektedir. Yazıyı okuduğunuz sitenin teması bana ait :)

Görüşünü Paylaş

Yorumlar (3)

 1. wpdoz_avatar

  Birçok site var burada. Ama hiçbirisinde doğru düzgün üye yok. Sadece wmaracı ve r10 var.

 2. wpdoz_avatar

  r10 için davetiye kodunuz var mı?

  • wpdoz_avatar

   Evet, davetiye kodum bulunmuyor ama sizin ile paylaşamam. Kendilerinin oluşturduğu form üzerinden mail atarsanız mutlaka geri gönüş alacaksınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir