1. Ana Sayfa
  2. Kod Bankası
  3. sizi çok fazla kez yönlendirdi Hatası [Çözüldü]

sizi çok fazla kez yönlendirdi Hatası [Çözüldü]

sizi çok fazla kez yönlendirdi hatası genellikle SSL yüklemesi veya .htacces eksikliğinden kaynaklanır. Aşağıdaki 2 farklı yöntem ile sorunu çözebilirsiniz.

sizi-cok-fazla-kez-yonlendirdi

sizi çok fazla kez yönlendirdi hatası Cloudflare kullanırsanız bu hata ile karşılaşma riskiniz fazladır demektir. Eğer Cloudflare’yi yeni kurduysanız DNS adreslerinin yayılmasını bekleyip daha sonra sorunu çözemeye başlayabilirsiniz.

sizi çok fazla kez yönlendirdi Nedir?

Sitenin www yönlendirmesi, SSL yönlendirmesi veya Cloudflare ayarı yapılmadığı zaman bu hata ortaya çıkar. Haliyle kullanıcı sitenize giremez ve erişim sağlayamaz.

Siz tarayıcı önbelleği sayesinde siteyi görebilirsiniz. Ama ilk defa giren veya tarayıcı önbelleğini boşaltan birisi siteye girdiğinde sizi çok fazla kez yönlendirdi adlı hatayı alır.

Ben bu hatayı siteyi ilk kurduğum zaman sitemap gönderirken gördüm.

Şimdi gelelim bu hatanın çözümüne. Hatanın 2 farklı çözümü vardır. İlk çözüm yolumuz Cloudflare ile. Sitenizde Cloudflare var ise bu çözümü yaparsınız. 

sizi çok fazla kez yönlendirdi Hatası Çözümü

Sitenizi Cloudflare‘ye kayıt yaptı iseniz ilk adımdan, eğer sitenizi Cloudflare’ye kayıt etmediyseniz diğer adımlardan başlayarak sorunu çözebilirsiniz. Hata %85 oranında Cloudflare’den kaynaklanır.

Şimdi ilk adımımız olan Cloudflare ile çözüme geçelim.

Cloudflare ile Çözüm

Öncelikle DNS adreslerimizin tüm dünyada yayılmasını beklemeliyiz. Böylece tüm dünyada siteniz Cloudflare ile gelecek.

  • Cloudflare Hesabıma giriyoruz.
  • İlgili sitemize geliyoruz.
  • Menüden SSL/TLS sekmesine geliyoruz.
  • SSL durumunu Full (strict) yapıyoruz.
Sizi çok fazla kez yönlendirdi hatası

Bunu yaptıktan sonra biraz bekliyoruz ve siteyi kontrol ediyoruz. İşe yarayıp yaramadığını gizli sekmeden kontrol, Search Konsol ile yeni URL’yi dizine ekleme isteği veya yakınlardan siteyi kontrol ile bakmasını isteyebilirsiniz.

.htaccess ile Çözüm

Hata belki de www yönlendirmesi ile de oluyor olabilir. Bu yüzden .htaccess dosyası ile sitenizi istediğiniz bir versiyona yönlendirin. Benim tavsiyem www olmadan yapmak.

www olmadan yönlendirme

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.wpdoz\.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://wpdoz.com/$1 [L,R=301]

www olarak yönlendirme

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^wpdoz\.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.wpdoz.com/$1 [L,R=301]

Ve ayarlarımızı yaptıktan sonra kaydedip kontrol ediyoruz.

Eklenti ile Çözüm

SSL yönlendirme hatası Cloudflare olmayan siteler için bu sorunu çözebiliriz. Bunun için en çok bilinen SSL eklentisi olan Really Simple SSL eklentisi ile çözelim.

  • Eklentiyi indiriyoruz
  • Eklenti sayfasına giriyoruz.
  • Eklenti uyarıları varsa çözüyoruz.

Bundan sonra cache temizleyerek aynı şekilde kontrol ediyoruz.

sizi çok fazla kez yönlendirdi hatası, artık tamamen ortadan kalkmıştır. Bunları yapmadan önce site yedeğini almayı unutmayın.

En iyi hosting firmaları

Yazar Hakkında

WordPress hakkında rehber içerikler yazıyorum. Bildiklerimi anlatıyor, bilmediklerimi ise öğrenip öyle anlatıyorum. WordPress'in yanında yazılım ve sunucu yönetimi ile ilgileniyorum. Şuan jr WordPress Developer olarak temalar üretmektedir. Yazıyı okuduğunuz sitenin teması bana ait :)

Görüşünü Paylaş