1. Ana Sayfa
  2. Püf Noktalar
  3. Blogger Kullanmak Mantıklı Mı?

Blogger Kullanmak Mantıklı Mı?

Blogger Kullanmak Mantıklı mı?

Blogger, dünyada ve ülkemizde son derece popüler ve yıllardır hizmet veren bir araçtır. Blogger sitesi bir çeşit site oluşturma aracıdır. Google, özellikle dünyaya uzun yıllardır araçlarını ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Ücretsiz olarak sunulan tüm işlemlerle birlikte kullanıcılar kendi sitelerini kolay bir şekilde oluşturabilmektedir. Kullanıcılar sitelerini oluşturmak için bu araçları tercih edebilmektedir.

Oldukça kolay bir sistem olması dolayısıyla özellikle başlangıçta site oluşturmak isteyen kişiler için oldukça önemli bir sitedir. Tamamıyla ücretsiz olarak sunulan bir sistemdir. Bu konuda sunulan sistemler sayesinde birçok kişi kolaylıkla işlemlerini sürdürebilmektedir. Site içerisindeki temalar ve şablonların tümü ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. 

Blogger sistemi, Google tarafından geliştirilen ve tüm dünyaya ücretsiz olarak sunulan bir araçtır. Ülkemizde genellikle ilk olarak site açmak isteyen kişilerin bu yazılımla tanışması olasıdır. Bunun nedeni sitelerin oluşturma aşamalarının zahmetli olmasıdır. Bu konuda kullanıcılar en basit haliyle site oluşturabilmek için yalnıza sitenin ismini ve tasarımını seçmesi yeterlidir. Ayrıca alan adları konusunda Google, tüm sitelere blogspot adında bir alan adı hizmetini ücretsiz olarak vermektedir. Bu sistemin kullanımı çok kolay olduğu için kullanıcıların bunu tercih etmesi olasıdır.  

Önerilen Yazı
En Kolay Web Sitesi Yapma – 10 Dakikada

Blogger sistemi sayesinde birçok kişi zahmetsiz bir şekilde bir site sahibi olabilmektedir. Bu konuda özellikle görsellik alanında ücretsiz hizmetlerin verilmesiyle birçok kişi sitelerini rengarenk yapabiliyor. Kullanıcılara kendi sitelerinin içeriklerini ve temasını belirleme özgürlüğünü Google sonuna kadar yaşatmaktadır. 

Blogger Ne İşe Yarar? 

Blogger sistemi tamamen ücretsiz olarak sunulan bir sistemdir. Bu konuda kullanıcıları ücretsiz olarak site sahibi yaptığı için çok işe yaramaktadır. Kullanıcıları ekstra olarak masraf yükünden kurtarır. Ayrıca Google şirketinin güvencesi altında bulunduğu için bu konuda tamamen güvenilir bir şekilde Blogger sitesi açabilirsiniz. Blogger oluşumunun ana amacı kullanıcıların ücretsiz bir şekilde kendine ait ifade edebileceği bir alan oluşturulmasıdır.

Google şirketi bu konuda kullanıcılara yönelik başlangıç aşamasında kullanabilecekleri bir site oluşturma aracı inşa etmişlerdir. Bu sistem sizden yalnızca bir mail adresi istemektedir. Kaldı ki mail adresini Google üzerinden de açabiliyorsunuz. Google şirketinin Gmail olarak hizmet verdiği araçla birlikte ücretsiz olarak mail adresi açabilirsiniz. Blogger sitesinin bir diğer işe yarayan özelliği içerik girilmesidir. Sitenizin içerisine istediğini içerikleri girerek ve yayınlayarak kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Siteniz belirli bir popülerliğe ulaştığı zaman bu konuda reklam alarak para kazanabilirsiniz.  

Blogger Kullanımının Zararları 

Blogger kullanımı ne kadar basit de olsa bu konuda bazı dezavantajları bulunmaktadır. Başlangıç için uygun olabilir fakat kullanıcıların kesinlikle isteklerini karşılayamayacak bir site oluşturulabilir. Bunun nedeni Blogger sitesinin kapalı kodlu bir kaynağı olduğu için geliştirme işlemlerini yapmak imkansızdır. Sitenin içerisine özel tasarımların eklenmesi ve bu konuda çeşitli çalışmaların yapılması Blogger sitesinin içerisinde mümkün değildir. Ayrıca sitelerin teması kısıtlı olduğu için bu konuda diğer Blogger siteleriyle herhangi bir farkınız olmaz. Yalnızca içerik farkınız olabilir. Blogger sitesini kurduğunuz zaman diğer tüm sitelerle aynı tasarıma sahip olursunuz. 

Blogger ve Wordpress 

Blogger Kullanmak Mantıklı mı?
Blogger Kullanmak Mantıklı mı?

Blogger ve Wordpress sistemlerinin kendine has sistemler olduğunu bilmek gerekmektedir. Günümüzde Wordpress kullanan kişiler ücretsiz olması nedeniyle Blogger sistemine geçebilmektedir. Bunun yanı sıra Blogger kullanıcıları daha imkan veren bir sistem olması nedeniyle Wordpress sistemine geçiş yapabilmektedir. 

Blogger, Google şirketinin bir ürünüdür. Bu kullanıcılara indexlenme açısından avantaj sağlar. Ayrıca Blogger bilindiği üzere Google şirketinin gölgesi altındadır. Bu nedenle son derece güvenli bir sistemdir. Bu iki sistem tamamen kullanıcıların tercihine göre değişebilir. Özellikle kendine daha has bir ortam yaratmak isteyen kişiler ve çeşitli eklentilerden faydalanmak isteyen kişiler Wordpress sistemini tercih edebilir. Ancak ücretsiz ve alan adıyla uğraşmamak adına kişiler Blogger sistemini tercih edebilir.

Bu konuda Blogger adeta rahatın simgesi pozisyonundadır. Kullanıcıların site açarken neredeyse hiçbir şey yapmaması gerekmektedir. Siteyi açarken yalnızca sitenin isminin girilmesi yeterli olmaktadır. Wordpress sistemiyse bu konuda Blogger sisteminin tam tersidir. Sitenin her türlü ayarı için işlem yapmanız gerekmektedir.

Sadece bir site oluşturma aracı değil aynı zamanda sitenizin tüm içerik ayarlarına ulaşabileceğiniz bir sistemdir. Sitenizin tasarımını belirleme özgürlüğü ve sürekli kendini yenileme özelliği sayesinde Wordpress sistemi tercih edilebilir. Bu konuda her iki sisteme bakıldığında her iki sisteminde kendilerine göre olumlu ve olumsu yanları görülmektedir. Wordpress sisteminin tek olumsuz yanı ücretli olmasıdır. Bu konuda ekstra olarak bir masrafın çıkmasını istemeyen kişiler Blogger sistemini tercih edebilir. 

Blogger mı Wordress mi? 

İki sistemin birbirleriyle karşılaştırılmasıyla her iki sisteminde kendine göre olumlu ve olumsuz yanları görülebilmektedir. Ancak bir sistemin diğerinden daha kullanışlı ve işlevli olduğu bir gerçektir. Bu konuda kullanıcılar gelecekte hangi işlemi yapacağına göre bir sistem seçimi yapmalıdır. 

WordPress sistemi içerisinde normal bir site veya blog sitesi oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra daha ileri giderek sitenizi bir E-Ticaret sitesine dahi dönüştürme işlemini yapabilirsiniz. Blogger sistemi içerisindeki tüm temalar tek tip ve ücretsizdir. Wordpress sistemi içerisinde ücretli ve ücretsiz temalar bulunmaktadır. Ayrıca istenirse özelleştirilebilir durumdadır. Kullanıcıların bu konuda her zaman kendi stilini oluşturabilmesi için erişebileceği ortama gitmesi gerekir. Bu konuda kullanıcıların tercihi her işleme erişmek ve düzenlemekse seçimi Wordpress sistemi olmalıdır. Ancak yalnızca site içerisinde içerik üretilebilen, ücretsiz olan, tema seçimi yapılabilen ve alan adı derdi olmayan bir site istiyorsanız bu konuda seçiminizi Blogger sisteminden yana kullanabilirsiniz. Her iki sistem içerisinde aynı sistemler bulunur. Fakat bu sistemlere erişme imkanını verebilecek olan sadece site yöneticileridir. Bu nedenle kararınızı iyi vermelisiniz. 

Yazar Hakkında

WpDoz, yeni nesil WordPress blogu olup, WordPress hakkında bilgi, belge, tecrübe, deneyim ve önerilerini WordPress site sahiplerinin sitelerini geliştirmesi amacı ile kurulan bir sitedir.

Yorum Yap