1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. WPDOZ’un Tasarımı Yenilendi!

WPDOZ’un Tasarımı Yenilendi!

wpdoz-yazi

Herkese selamlar!

Uzun zamandır bloguma yazı yazacak hevesim yoktu. Zamanım da yoktu. Aslında istesem zaman oluştururdum ama bunu yapacak hevesim de yoktu zaten :).

Sitemin hızlı olmasını istiyordum, ana sayfayı istediğim gibi yapayım istiyordum. Bunların yanında giden motivasyonumu geri getirmek istiyordum.

Öncelikle sadece Bootstrap kullanarak yapmak istedim. Hani şu ek tasarım olmayan tasarımlardan. (Bootstrap starter themes olarak geçiyor) Ama tabii ki bir tasarım ortaya çıkaramadım :(. Ben de dedim o zaman hazır tasarımdan devam edeyim. Bir tane admin template buldum. Evet, admin paneli tasarımı buldum.

Bunu evirdim çevirdim blog tasarımı haline getirdim. Biraz kurumsal ve blog tarzı oldu ama güzel oldu. Aklımdaki tasarım gibi oldu.

PHP bilmediğimi için o kadar derine girmek istemedim. Son yazıları listelesem yeter diye düşündüm. Ama sonrada bu düşüncemden vazgeçtim. Çünkü favori yazılarımı öne çıkaramayacaktım.

Yurt dışı webmaster bloglarına baktım. (wpexplorer vs). Onların tasarımlarını, yapılarını inceledim. Ve böyle bir tasarım ortaya çıkardım.

HTML olarak tasarımı bitirdim. Sıra gelmişti artık WordPress entegrasyon işlemine. Gece yatmadan önce düşünüyordum nasıl yaparım diye. Kafamda her yeri hallettim ama sadece yorum kısmına çok takıldım. Ve çok korktum. Altından kalkamam diye düşündüm.

Ben de yorum kısmını en sona bıraktım. Ana sayfayı, yazı içini, 404 sayfasını vs bütün yerleri yapabildiğim kadar yaptım. Tamamen ben yapmadım. Cool Themes’in sahibi Oğuzhan Bey, Mert Atakan Cenikut, Sefa Sayğan, Mehmet Sıddık Cantürk (babam), R10.net’den @vio ve @awoken ve Aslı Tunca adlı kişiler çok yardımcı oldular. Hepsine ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim.

Gerek tasarımsal öneri, gerek yazılımsal desteklerini esirgemedileri. Özellikle Oğuzhan Bey (Cool Themes) uzaktan bağlanarak birçok şeyi anlatarak yaptı. Kendisine tekrardan çok teşekkür ederim.

Neyse böyle böyle yaptık temayı. Bundan sonra belki bir ücretsiz tema çıkartırım. Veya basit bir tema çıkararak uygun fiyatlı olarak satarım.

Tema bundan sonra gelişmeye devam edecektir. Ben kendimi ne kadar geliştirirsem o kadar yani :).

Ayrıca tema satışa çıkmayacaktır. Çünkü çoğu yeri statik yaptım. Ayrıca paneli de yok. (Var da sadece reklam alanları için var)

Tema Bootstrap altyapılı olduğu için birçok özelliği var. Tasarımsal olarak. Ben de bundan yeteri kadar faydalanacağım.

[vurgu]vurgulu yazılar[/vurgu]

vs çok göreceksiniz. Cıvıl cıvıl bir site olacak :).

Artık bundan sonra daha çok yazı gelecek diyelim. Önceden uzun yazılar yazacağım demiştim ama artık ne bulursam yazacağım. Arada uzun uzun yazılar da gelecek tabii.

Şimdilik esen kalın

Enes Cantürk

Yazar

WordPress hakkında rehber içerikler yazıyorum. Bildiklerimi anlatıyor, bilmediklerimi ise öğrenip öyle anlatıyorum. WordPress'in yanında yazılım ve sunucu yönetimi ile ilgileniyorum. Şuan jr WordPress Developer olarak temalar üretmektedir. Yazıyı okuduğunuz sitenin teması bana ait :)

Görüşünü Paylaş