WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır? – 3 Farklı Uygulama

Son güncelleme:
WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır? – 3 Farklı Uygulama

WorPress tema Türkçeleştirme işlemleri bazı kullanıcılar için oldukça zor ve zahmetli bir yöntemdir. Bu konuda daha kolay bir şekilde Türkçeleştirme işlemi yapılabilir. Bunun için herhangi bir eklenti indirmeden dahi Türkçeleştirme işlemlerini yapabilirsiniz.

Dil Dosyaları

WordPress tema Türkçeleştirme işlemlerinde dil dosyalarına ihtiyacınız olacaktır. Dil dosyalarının uzantıları .po ve .mo şeklinde olmaktadır. Bazı temalarda bu uzantılarda .pot şeklinde uzantılar mevcuttur. WordPress temanızı Türkçeleştirme işlemini yapabilmek için bu uzantılı dosyaları etkili bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Bunun için tema dosyalarında languages klasöründeki dosyalarla işlem yapmanız gerekmektedir. En_US.po uzantılı dosyayı tercih etmeniz gerekir. Tema yükleme işlemlerinin hemen ardından sunucunuza bağlanmalısınız. Bu kısımda yer alan Langs klasöründe en_US.po dosyayı temaismi.pot şeklinde kaydedebilirsiniz.

logo

Uygun fiyatlı ve kaliteli hosting satın al.

Çeviri Uygulamaları

WordPress tema Türkçeleştirme çalışmalarını yapabilmeniz için birçok uygulamanın size yardımı dokunabilir. Bu konuda Google veya diğer sitelerin çevirilerini kullanmak istiyorsanız Google Translator Toolkit aracını kullanabilirsiniz. Bunu çoğu kişi tavsiye etmemekle birlikte çoğu kişi Poedit uygulamasını çeviri işlemlerinde kullanmaktadır.

Çeviri Yapmak

Çeviri yapmak için öncelikle Poedit programını indirmelisiniz. Kendi sunucunuzdan indirdiğiniz dosya olan en_US.po dosyasını açınız. Poedit programı üzerinden çeviriyi düzenle seçeneğine tıklayınız. Poedit programının PRO yani ücretli versiyonunu kullanarak Türkçeleştirme işlemlerini önerilerle birlikte yapabilirsiniz. Ayrıca ücretli versiyonu sayesinde sınırsız bir şekilde çalışabilirsiniz.

Çeviri Yapmak İçin Araçlar

Çeviri yapmak için bu konuda birçok araçtan yardım alabilirsiniz. Yardım alabileceğiniz araçlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Google Translate, her kullanıcının bildiği bir çeviri aracıdır. Bu servis sayesinde kelime ve metin bazında çeviri işlemlerini yapabilirsiniz.
  • Bing Translator üzerinden çeviri işlemlerini yapabilirsiniz. Bu aracı kullandığınız takdirde Google çeviri aracından daha başarılı sonuçlar alabilmeniz mümkündür. Çeviri konusunda oldukça başarılı olduğu söylenebilir.
  • Yandex çeviri aracıyla istediğiniz çevirileri yapabilirsiniz. Bu araçla çalıştığınızda bazı durumlarda başarısız çevirilerle karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • SDL Translate uygulaması sayesinde çeviri işlemlerini yapabiliriniz. Bu araç bir Android uygulamasıdır. Tema çevirilerinde kullanmak için işe yarayabilir fakat yeterli değildir. Bu uygulama hakkında çeşitli yerlerden destek alabilirsiniz.

Bültene Abone Ol

Gelen kutunuza teslim edilen en son haberlerimizi, öğreticilerimizi, kılavuzlarımızı, ipuçlarımızı ve fırsatlarımızı alın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz bir yorum yok. Başlatmak ister misin?

Yorum yaparken yazım kurallarına ve genel ahlak kurallarına dikkat edelim.