İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Özelleştirme
  3. WordPress Site Düzenleme – 5 Farklı Eklenti ve Eklentisiz

WordPress Site Düzenleme – 5 Farklı Eklenti ve Eklentisiz

wordpres-site-duzenleme

WordPress site düzenleme nedir? WordPress sitenizi kendi istek ve arzularına göre kullanıcının düzenlemesine denir. Genellikle ek eklentiler veya wordpress sistemi ile yapılır.

WordPress Site Düzenleme Nasıl Yapılır?

WordPress sitenizde kullandığınız temayı düzenlemek için temanın içindeki yardımcı eklentileri kullanabilirsiniz. Bunlar sayfa yapıcı olarak geçer ve tema dosyasının plugins adlı klasörlerinde bulunur. Bu eklentileri kullanabilmek için temanın eklentiyi desteklemesi lazımdır.

Peki bu düzenleme işlemi nasıl yapılır?

Eklentiler veya WordPress>Özelleştir sekmesi ile yapabiliriz.

Daha fazla detaylı öğrenmek için başlık halinde devam edelim.

Eklenti ile WordPress Site Düzenleme

WordPress temanız ile birlikte gelen sayfa yapıcılar veya site düzenleyiciler vardır. Tema yapımcıları bu eklentilere göre temayı hazırlar ve kullanıma sunar. Temayı satın alan kişinin kendi istek ve arzularına göre düzenlemesi için böyle yapılır.

Bu seçeneğin yapılması ile kullanıcılar aynı tip siteler ile karşılaşmaz. Daha özgün bir tasarımlar ortaya çıkar. Şimdi bu tasarımları yapmak için aşağıdaki eklentiler ile sitemizi düzenleyebiliriz.

  • Elementor

Elementor eklentisini bir çoğumuz biliyoruz. Bu eklenti hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu bulunmaktadır. Çok hızlı bir şekilde sitenizi düzenlemenizi sağlar. Ücretli versiyonu çok daha gelişmiş özellikler olsa da ücretsiz olan versiyonu sizin için yeterli bir düzeyde olur. En çok kullanılan eklenti olduğu için Elementor için özel template’leri bulabilirsiniz.

Eklentinin ücretsiz versiyonunu WordPress Havuzundan, ücretli versiyonunu ise kendi sitesinden indirebilirsiniz.

  • WPBakery Page Builder

Diğer bir sayfa düzenleyici eklentimiz olan WPBakery Page Builder, ücretsiz olarak WordPress Havuzunda bulunmuyor. Bu eklentiyi Themeforest gibi sitelerden aldığınız temaların içinde ücretsiz olarak bulunabiliyor. Yani bu eklentiyi kullanan kişiler çoğunlukla tema paketlerinin içinde çıkan versiyonu ile kullanıyor.

  • Page Builder by SiteOrigin

Daha az kitle tarafından kullanılan Page Builder by SiteOrigin eklentisi daha kolay bir arayüzü ile dikkat çekiyor. Eklenti tamamen ücretsizdir. WordPress site düzenleme eklentilerinden en iyisi (ücretsiz tercihlerden) diyebileceğimdir.

Eklentiyi ister WordPress havuzundan isterseniz kendi sitesinden indirebilirsiniz.

  • Beaver Builder

Bu eklentinin maalesef ücretsiz versiyonu bulunmuyor. Ücretli versiyonu da diğer eklentilere göre biraz fazla. Lakin bu eklenti diğer eklentilere göre kolay ve hızlı bir şekilde çalışıyor. Eklenti herhangi bir tema ile uyumlu olarak çalışıyor.

Eklentinin demosunu ve fiyat özelliklerini aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

  • Visual Composer

Themeforest tema paketlerinin içerisinde bulunan eklentiler arasında olan Visual Composer eklentisi ücretsiz versiyonu ile sitenizde kullanabilirsiniz. Eklenti popüler eklentiler arasında olup back-end ve front-end düzenleyicileri oldukça gelişmiştir.

Eklentisiz Site Düzenleme

Eklentisiz olarak destekleyen temalar ile wordpress site düzenleme yapabilirsiniz. Çok geniş bir yelpazesi olmasa da az ve öz bir şekilde düzenleme yapabilirsiniz. Eklentiye ihtiyaç duymadığınız için sitenizin hızını düşürecek bir etmen olamayacak.

Eklentisiz WordPress site düzenleme için Görünüm>Özelleştir sekmesinden sitenizi düzenleyebilirsiniz.

[single_loop]

Yazar Hakkında

WpDoz, yeni nesil WordPress blogu olup, WordPress hakkında bilgi, belge, tecrübe, deneyim ve önerilerini WordPress site sahiplerinin sitelerini geliştirmesi amacı ile kurulan bir sitedir.

Yorum Yap