WordPress En Çok Okunanları Listeleme (Eklentisiz)

Son güncelleme:
WordPress En Çok Okunanları Listeleme (Eklentisiz)

WordPress sitenizde ziyaretçilerinize en çok okunan yazıları veya popüler yazıları göstermek için birçok yol vardır. Bazen eklenti ile, bazen temanın kendi özelliği ile bazen de kolları sıvayarak kendi kodlarımızı yazarak gösterebiliriz.

Bu yazıda üçüncü seçenek olan özel kodlar ile WordPress popüler yazıları listelemeyi göstereceğim. Buna WordPress en çok okunanları listeleme de diyebiliriz.

logo

Uygun fiyatlı ve kaliteli hosting satın al.

Bu işlemleri yapabilmemiz için yazılarınızın okunma sayısını tutan bir fonksiyona ihtiyacımız var. Ben bunu eklenti ile yapıyorum. Hem daha sağlıklı bir sayım yapıyorum hem de tema değişimlerinden etkilenmiyorum. Size de bunu öneririm. Kullandığım eklenti; WP-PostViews

Şimdi aşağıdaki kod parçacığını listeleyeceğimiz yere yapıştırıyoruz. Örneğin temanızın ana sayfasında listeleme yapacaksınız, o zaman temanızın index.php dosyasını açıyoruz.

<?php
$args = array(
    'posts_per_page' => 5, // görünecek yazı sayısı
    'order'  => 'DESC',
    'orderby' => 'date',
    'orderby' => 'meta_value_num',
	'meta_key' => 'views', // Burada listeleyeceğiniz metayı yazın. Benim kullandığım eklentininki view. Siz de onu kullanırsanız değiştirmenize gerek yok.
  );
query_posts($args);
        while(have_posts()) : the_post(); ?>
<li><a href=”<?php the_permalink(); ?>” title=”<?php the_title(); ?>”><?php the_title(); ?>(<?php if(function_exists(‘the_views’)) { the_views(); } ?>)</a></li>

<?php endwhile; ?>
<?php wp_reset_query();?>

Kısaca bu kod yapısında ne yaptık anlatayım.

Önce bir dizi oluşturduk. Burada view metasında en çok kullanılan 5 yazıyı gösterecek şekilde ayarladık.

Sonra bir döngü oluşturduk. Bu döngüye yukarıdaki diziyi aktardık. Daha sonra bu döngü içerisine li etiketine yazı detaylarımız ekledik.

Kendi tasarımınızı giydirmek için li etiketini silip tasarımınızı giydirebilirsiniz. Daha sonra the_permalink(), the_title(), the_author(), the_post_thumbnail_url() özelliklerini kullanarak dinamik hale getirebilirsiniz.

Bültene Abone Ol

Gelen kutunuza teslim edilen en son haberlerimizi, öğreticilerimizi, kılavuzlarımızı, ipuçlarımızı ve fırsatlarımızı alın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 • Avatar of Uzman Tarih Uzman Tarih

  Faydalı bir konu olmuş teşekkürler.

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   Rica ederim.

  Yorum yaparken yazım kurallarına ve genel ahlak kurallarına dikkat edelim.