WordPress Öne Çıkan Görselleri Boyutlandırma

Son güncelleme:
WordPress Öne Çıkan Görselleri Boyutlandırma

Birçok WordPress teması özel resim boyutları kullanır. Bu özel resim boyutu kullanım amacı özel yazı listeleme tiplerine tam olarak sığması ve performanslı bir şekilde sayfa yüklemesi sağlamaktır.

WordPress her medya yüklemesinde boyutlandırma işlemi yapar. Ama tema değişiminde veya temanıza yeni gelen özellik ile oluşan özel boyut ihtiyacı otomatik olarak karşılanmaz. Bu durumu çözmek için birçok eklenti hazırlanmış. Şimdi en çok işe yarayan eklentiyi tanıtayım.

logo

Uygun fiyatlı ve kaliteli hosting satın al.

Ben daha önce Regenerate Thumbnail eklentisini kullanıyordum. Ama o eklentiyi artık kullanmamaya başladım. Çünkü bu eklenti tüm boyutlara göre kırpma yapıyor. Yani istediğiniz boyutları seçemiyorsunuz.

AJAX Thumbnail Rebuild

https://wordpress.org/plugins/ajax-thumbnail-rebuild/

Bu eklenti çok önceden güncellenmiş ama hala çalışıyor. Ve çok da güzel çalışıyor. Eklentiyi yükledikten ve etkinleştirdikten sonra Araçlar > Rebuild Thumbnails sayfasına gidin.

İlk liste temanızda ve WordPress’in kendi sisteminde olan resim boyutlarıdır. İstediğiniz boyutları akitf/deaktif edebilirsiniz.

ajax thumbnail rebuild

Only rebuild featured images seçeneği ile sadece öne çıkan görselleri boyutlandırabilirsiniz. Bu seçeneği işaretlemek mantıklı bir seçimdir.

Seçimlerinizi yaptıktan sonra Rebuild All Thumbnails butonuna tıklayın. Boyutlandırma başlayacaktır. Boyutlandırma bittiğinde Done yazan bir bildirim çıkacaktır.

Bültene Abone Ol

Gelen kutunuza teslim edilen en son haberlerimizi, öğreticilerimizi, kılavuzlarımızı, ipuçlarımızı ve fırsatlarımızı alın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 • Avatar of Uzman Tarih Uzman Tarih

  Teşekkürler konu için.

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   Rica ederim.

 • Avatar of serdal serdal

  Merhabalar hocam mevcutta wordpress bir sitem var ve sahifa tema kullanıyorum ama öne çıkarılmış görselde şöyle bir sorun yaşıyorum. Örneğin: 450*330 ölçülerinde bir öne çıkarılmış görsel ekledim az önce siteme ve öne çıkarışmış görselde aynı görselin 660*440 olarak çıktığını gördüm bir eklenti denedim ama olmadı bu konu hakkında ne yapabilirim acaba. Ben tüm eklediğim resimlerin öne çıkan görsel olarak 660*330 olarak çıkmasını istiyorum.

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   Merhaba Serdal WordPress'te özel resim boyutlarının kullanım nedeni, özel yazı listelemelerinde görsellerin tam olarak oturması ve sayfa yükleme hızının olumsuz etkilenmemesi içindir. WordPress'te tema kodlarken öne çıkan görsel şu şekilde çekilir. the_post_thumnnail_url('boyut-ismi'); Bu her bileşende, bileşene özel olarak eklenir. Mesela 1.tip yazı listeleme tipinde 310x159 boyutunda bir resim gerekli. Öne çıkan görsel çekme koduna tema yapımcısının oluşturduğu boyut (örneğin; listeleme-1) çağrılır. Her öne çıkan resmin 660x330 boyutunda olmasını istiyorsanız böyle bir boyut oluşturup yazı listeleme bileşenlerine ekleyebilirsiniz. Veya daha kısayoldan yapmak isterseniz functions.php'den temanın resim boyutlarından manuel olarak istediğiniz boyutu girip, yeniden boyutlandırma işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra bazı noktalara resimler tam olarak sığmayabilir, taşabilir.

   • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

    İkinci yöntemi şu şekilde uygulayabilirsiniz. /*-----------------------------------------------------------------------------------*/ # Post Thumbnails /*-----------------------------------------------------------------------------------*/ if ( function_exists( 'add_image_size' ) ){ add_image_size( 'tie-small' ,660, 330, true ); add_image_size( 'tie-medium' ,660, 330, true ); add_image_size( 'tie-large' ,660, 330, true ); add_image_size( 'slider' ,660, 330, true ); add_image_size( 'big-slider' ,660, 330, true ); }

   • Avatar of serdal serdal

    Tekrardan merhaba, Kodlar alttaki yorumunuzda olduğu şekilde ancak hepsini 660*330 yaparsak malum diğer resim boyutları da bozulacaktır diye düşünüyorum. Sorum şu olacak hocam şimdi biz bu kodlar arasına sadece öne çıkar görsele özel bir kod ekleyemezmiyiz. the_post_thumnnail_url('boyut-ismi'); örnek olarak bu kodu functions a eklesek 660*330 olarak olmaz mı acaba?

    • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

     Uzak bağlantı yapılarak sorununuz çözülmüştür 😊

  Yorum yaparken yazım kurallarına ve genel ahlak kurallarına dikkat edelim.