WordPress İlgili Yazıları Eklentisi 2021 – Related Post Eklentisi

Son güncelleme:
WordPress İlgili Yazıları Eklentisi 2021 – Related Post Eklentisi

WordPress sitenizde daha fazla sitede kalma süresini arttıracak kanıtlanmış olan bir taktik olan ilgili yazılar (related post) bölümü eklenti ile çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bu yazımızda size sitede kalma süresi arttıracak olan WordPress ilgili yazılar eklentisi adlı konuya değinecek ve en iyi ilgili yazılar eklentisi listesini size sunacağız.

Google’un gözünde yükselebilmek için artık makine için değil insan için yazı yazmak gerekmektedir. Bunlardan en önemli bir diğer yolu ise ilgili yazıları kullanıcıya sunmak olacaktır.

logo

Uygun fiyatlı ve kaliteli hosting satın al.

Belli kategoriden veya etiketten ilgili yazıları yazı başında, yazı ortasında ve yazı sonunda gibi konumlarda göstererek diğer yazılara da kullanıcı çekebilirsiniz.

WordPress İlgili Yazılar Eklentisi

Belli kategoriden veya belli bir etikete göre benzer yazıları göstermek için bazı eklentilere ihtiyaç duyuyoruz. Aslında bazı temalar bu özelliği kendi içinde barındırıyor. Bizim de kullandığımız Geoit Teması‘nda bu özellik de bulunuyor. Eğer sizin de temanızda bu özellik var ise tema özelliğini kullanın. Eklenti ile sitenizi boşuna yormayınız. Ama yine de tercih sizin.

Yet Another Related Posts Plugin (YARPP)

WordPress İlgili Yazıları Eklentisi
Yet Another Related Posts Plugin (YARPP)

En çok kullanılan ilgili yazı eklentisi olan YARPP ile sayfa, yazı ve özel gönderi türlerinize ilgili yazıları çekebilirsiniz. Kategori, tarih, etiket ve diğer filtrelere göre ilgili yazıları çekebilirsiniz.

Ayrıca sadece kendi web sitenizdeki yazılar değil, diğer web sitelerinde yazılarını yazı içlerinde, sayfalarda ve özel gönderi türlerinde gösterebilirsiniz.

Eklenti diğer eklentilere göre biraz daha fazla sunucu kaynağı kullanır. Paylaşımlı hostingte iseniz dikkatli olmanızı öneririz.

Related Posts by Taxonomy

WordPress İlgili Yazıları Eklentisi
Related Posts by Taxonomy

Site içeriği etkileşimi arttırmak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Yazı başlığının dışında ayrıca yazının öne çıkan resmini de kullanarak yazıyı daha iyi ifade edebilirsiniz.

Hazır şablonları kullanarak farklı tasarımlar da kullanabilirsiniz. Ayrıca kendi HTML şablonunuzu kullanarak kendi tasarımınızı kullanarak bir ilgili yazılar şablonunuzu kullanabilirsiniz.

Kısa kodu kullanarak yazı içinde istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Ayrıca yazı içlerinin dışında sidebar gibi yerlerde kullanabilirsiniz.

Related Posts Pro for WordPress – Related Content Plugin

WordPress İlgili Yazıları Eklentisi
Related Posts Pro for WordPress – Related Content Plugin

Bu eklentimiz ücretli bir eklentidir. CodeCanyon sitesinde satılan ücretli bir eklentidir. Ayrıca eklenti ile slider olarak sitenizin ana sayfasında herhangi bir yerde gösterebilirsiniz.

Yazı görselini, yazı başlığını, yazı başlığı arkaplanının renklerini kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Ayrıca farklı tasarımlar ile daha farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Shareaholic

WordPress İlgili Yazıları Eklentisi
Shareaholic

Bu eklenti sadece ilgili yazılar eklentisi değildir. Sosyal paylaşım butonları, çerez bildirimi, ortaklık bağlantıları, Google Analytics ile içerik veri analizi, resimler için paylaşım özelliği gibi diğer özelliklere de sahiptir. Yazı sonunda şunları da beğenebilirsiniz başlığı ile belli kategoriden, etiketten ilgili yazıları çekebilirsiniz.

Modül başlığını da kendi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ve istediğiniz dizayna göre düzenleyebilirsiniz.

Related Posts Thumbnails

WordPress İlgili Yazıları Eklentisi
Related Posts Thumbnails

Gutenberg içerisinde kolayca ilgili yazılar ekleme yapabilirsiniz. Ayrıca eklediğiniz ilgili yazılar bloğunun başlığını özel olarak yazı yazabilirsiniz.

Yazı içerisinde çıkacak olan ilgili yazılar bölümündeki yazı sayısını isterseniz sabit olarak ayarlayabilir isterseniz de her yazıya göre kendiniz sayıyı belirleyebilirsiniz.

Bunları yaparken listelenecek yazıları da son yazılar veya rastgele olarak da çekebilirsiniz.

Inline Related Posts

WordPress İlgili Yazıları Eklentisi
Inline Related Posts

Oldukça sade bir yapısı olan Inline Related Posts eklentisi ile ilgili yazılar bölümünü oluşturabilirsiniz. Eklenti panelinden yazı içinde kaç adet gösterileceği ve hangi konumda gösterilmesini istiyorsanız ona göre ayar yaparak otomatik olarak bölümü oluşturabilirsiniz.

Yazı rengini, arka plan rengini ve başlığı değiştirerek siteniz ile uyumlu bir yapıda tutabilirsiniz.

WordPress İlgili Yazılar Eklentisiz

İlgili yazıları eklentisiz olarak göstermek için yazıya link vererek bunu yapabilirsiniz. Örneğin Yazı ismini yazar ve kelimeleri seçerek ilgili yazıya link verebilirsiniz.

Bu durumda eklentisiz olarak ilgili yazılar bölümü oluşturabilirsiniz.

Bültene Abone Ol

Gelen kutunuza teslim edilen en son haberlerimizi, öğreticilerimizi, kılavuzlarımızı, ipuçlarımızı ve fırsatlarımızı alın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 Yorum

 • Avatar of VidTekno VidTekno

  Inline Related Posts favori eklentilerimden biri.

 • Avatar of Deniz Gürer Deniz Gürer

  Thumbnails indirdim gercekten ise yariyor. 30 saniyeden 2 dkya cikti boyle bir eklenti paylasimi icin tesekurler

  • Avatar of WPDoz WPDoz

   En iyi WordPress ilgili yazılar eklentisi olarak tanımlanabilecek bir eklenti. Umarım işinize yarar.

 • Avatar of Emirhan Çalışkan Emirhan Çalışkan

  Wordpress'i bu nedenle seviyorum. Her eklenti mevcut ve geliştirmesi de kolay.

 • Avatar of Selahattin Aydoğdu Selahattin Aydoğdu

  Bu aralar aslında tam olarak bunun gibi bir eklenti arıyorum. Sık Kullanılanlarıma ekledim müsait bir zamanda mutlaka bakacağım, teşekkürler.

 • Avatar of Eren Özdemir Eren Özdemir

  Inline Related Posts onerecegim eklentilerdendir guzel bir eklenti kullanmayi dusunen varsa dusunmeden ise baslasın

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   Geri dönüşlerimi arttıran, bir wordpress ilgili yazılar eklentisi

 • Avatar of Mete Büker Mete Büker

  Wordpress kullananlar için gayet güzel ve kullanışlı bir eklenti olmuş. Bilgilendirme için teşekkürler :)

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   Rica ederim.

  Yorum yaparken yazım kurallarına ve genel ahlak kurallarına dikkat edelim.