WordPress En Etkili Öne Çıkan Görsel Yapımı

Sitenizi de kullanıcılar gezerken yazınıza girmesi için en etkili etken Öne Çıkan Görsellerdir. Size önemsiz gibi gelsede bu görseller kullanıcıların yazınıza girmesi için büyük bir oranda etki bırakıyor. Ve bunun yanında telif hakkıyla uğraşmadan kendi görsellerinizi hazırlayabileceksiniz.

Görsel ne kadar özensiz bir biçimde olursa inanki kullanıcıda sitenizden kaçmak isteyecektir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için şimdi yazımıza geçelim ve daha etkili görsel nasıl hazırlarız ona bakalım.

Photoshop

Öne çıkan görseli en etkili bir biçimde hazırlayabilmek için ilk aracımız Adobe Photoshop. Photoshop 2019 demiyorum. Herhangi bir photoshop sürümü olabilir.

Az bi photoshop bilgisi ve yaratıcılığınızla ortaya süper ürünler çıkarabilirsiniz. Renk uyumu ve simetrik bir şekilde hazırlanan görsellerle yazılarınıza görselleri kolayca hazırlayabilirsiniz.

Canva

Bir diğer görsel hazırlama aracımız Canva. Bu aracımız photoshopun neredeyse tüm özelliklerini taşıyor. Artı olarak hazır şablonlar sayesinde daha hızlı ve etkili bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Premimum sürümüde bulunan Canva ücretsiz kullanma fırsatı da sunuyor. Premium sürümünde artı olarak bazı resimleri alabiliyorsunuz. Eğer ücretsiz kullanıcaksanız filigranlı bir şekildede kullanabilirsiniz.

Not: İndirmeye gerek yok. canva.com dan giriş yapabilirsiniz.

Adobe XD

Diğer bir yazılımımız olan Adobe XD’ye sıra geldi. Adobe XD ücretsizdir. Ancak türkçe dil desteği bulunmadığından kullanımdan biraz sıkıntı çekebilirsiniz.

Tasarımcılar için hazırlanan bu program biraz daha phtoshop gibi yazılım programlarına hakim olanlar için daha iyidir. Yine diğer araçlar gibi pek çok özellik onda da bulunuyor. Kullanım ağırlığından dolayı pek tercih edilmiyor olsada benim tarafımdan kullandığım programdır. Profesyonel olanlara tercihimdir.

Sonuç

Sonuç olarak sıfırdan başlıyorsanız Canva ile sırasıyla Photoshop ve Adobe XD ile devam etmenizi öneririm.

Tasarımlarınızı yaparken renk uyumu, simetri, sadelik ve şıklığı önplanda tutmanızı tavsiye ederim.

Doz’unuzda Kalın!