WordPress Eklentisiz Kötü Yorum Kalkanı

WordPress sitelerin ve diğer sitelerin korktuğu en büyük konulardan biri olan “spam yorum”dur.

Spam Yorum Nedir?

Spam yorumlar karşı tarafın size zarar vermek amaçlı olarak otomatik olarak sitenizdeki yazılarınıza yorum atarak sizi boğabiliyor. Genellikle bir anda atıldığı için biraz sizi korkutabilir. Korkmanıza gerek yok. WordPress zaten bunu hemen spam olarak gördüğünden hemen yayına sokmaz. Soktuğu durumlarda olabiliyor.

Yorum Kalkanı Nasıl Yapılır?

Yorum kalkanı yapmanın 2 farklı yolu var. Birincisi zaten siteniz ilk kurulurken olan Akis-met Anti Spam’dır. Eklentiyi kurarak anti-spam kurabilirsiniz.

Bir de bunun eklentisiz versiyonunu gösterelim.

Eklentisiz Anti-Spam

Eklentisiz yapmanın faydası ise gereksiz cache’nin önüne geçmektir. Bu da sitenize hız kazandıracaktır. Eklentinin boyutu pek fazla olmasa da dosya dosyadır.

Eklentisiz yapmanın yolu ise WordPress’in bize sağlamış olduğu kara liste özelliğidir. Kara listeye kelime eklemek için;

  1. Ayarlar > Tartışmaya gidiyoruz.

2. Yorumlar için kara liste bölümüne istediğimiz kelimeyi veya kelime grubunu yazdıktan sonra enter‘a basarak yeni kelime veya kelime grubunu giriyoruz.

İstediğiniz kelimeleri ekleyebilirsiniz. Herhangi bir sınırlaması yoktur. Sitenizi kötü yorumlardan korumak için Bi’Doz Güvenlik ile dozunuzu aldınız.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…