1. Ana Sayfa
 2. Püf Noktalar
 3. WordPress Crackli Temalar Zararları

WordPress Crackli Temalar Zararları

wordpress-crackli-temalar

Değerli okurlar, bu içerikte WordPress crackli temalarından neden uzak durmanız gerektiğini, zararlarını sizlere anlatmaya çalışacağız. Peki nedir bu crackli temalar? Hadi gelin ne olduğunu açıklamakla başlayalım.

WordPress Crackli Temalar Nedir?

WordPress Crackli temalar internet ortamında yasal olmayan yollarla dağıtılan, ücretli temaların korsan yollarla kopyalanmış halleridir. Warezleri dağıtan kişiler, WordPress çalışmalarının GPL kapsamından lisanslanmasından dolayı bunların kopyalanması ve dağıtılmasının uygun olduğunu söylerler. Buna doğru diyebiliriz, fakat büyük maliyetler gerektirir. Maliyetten boyutundan da daha önemli konular var. Warez temalar ve eklentiler web sitelerin güvenliklerini tehlike altına almaktadır. Gelelim konuya, siteniz hacklenmiş ve Warez tema kullanıyorsanız çok şaşırmayın derim. Çünkü warez temalar bu gibi olaylara yol göstermektedir. Warez temalardan uzak durmanız için bunların yanında birçok neden var. Sizler için bazılarını listeledik: Liste şu şekilde;

 • Güvenlik

Warez temalar, wordpress güvenliği için hayati derecede önemlidir. İçlerinde kötü amaçlı yazılımlar bulundurup bulundurmadıkları bilinmiyor. Bu kötü amaçlı yazılımlar, web sitelerinizin saldırıya uğradığını tespit etmeyi sağlayan dosyalara yayılabilmektedir.

 • Gizlilik

Yukarıda belirttiğimiz gibi warez temalar, kötü amaçlı yazılımlar taşıyor olabilir. Bu sayede sitenizde bulunan bazı bilgiler çalınarak dark web gibi yerler üzerinden pazarlanabilmektedir. Bu bilgilere bir örnek vermek gerekirse, kullanıcı adınız, şifreleriniz veya e-posta adresiniz gibi oldukça önemli şeylerden oluşabilir. Özellikle internet üzerinden satış gerçekleştiriyorsanız bu konuya dikkat etmelisiniz. Çünkü müşteri bilgilerinizde tehlike altındadır. Buna ek olarak bu tür yazılımları tespit etmekte oldukça zordur. Çünkü sitenizin işleyişini bozmadan çalışmaktadırlar.

 • SEO İçin Zararlı

Korsan WordPress temaları WordPress SEO’nuzu tamamen yok edebilmektedir. Web sitelerinize spam içerikli linkler eklenerek, kullanıcılar başka web sitelerine yönlendirilebilir. Bu gibi aktivitelerde, bağlantı içerisindeki kod çok iyi saklandığı için doğrudan fark edilmesi oldukça zordur. Arama motorları bu tip durumlarda web sitenizin sıralamasını düşürebilir, bu da ciddi bir emeğin kaybı demektir. Bu tip bir kötü amaçlı yazılım ile karşılaştığınız zaman SEO durumunuzu düzeltmek için aylarınızı harcamanız gerekebilir hatta sıfırdan, yeniden bir web sitesi kurmak zorunda bile kalabilirsiniz.

Yazar Hakkında

WordPress hakkında rehber içerikler yazıyorum. Bildiklerimi anlatıyor, bilmediklerimi ise öğrenip öyle anlatıyorum. WordPress'in yanında yazılım ve sunucu yönetimi ile ilgileniyorum. Şuan jr WordPress Developer olarak temalar üretmektedir. Yazıyı okuduğunuz sitenin teması bana ait :)

Görüşünü Paylaş

Yorumlar (4)

 1. _avatar

  Bir anlatamıyoruz warez tema kullanmayın diye. Güzel bir yazı olmuş 🙂

 2. wpdoz_avatar

  Warez tema kullanmak çok zararlıdır. Ama hala anlamayanlar var. Umarım başlarına bir şey gelmeden anlarlar.

 3. wpdoz_avatar
  6 ay önce

  Paran varsa lisanslı, yoksa ücretsiz tema tercih edilmeli. Bilgilendirici bir paylaşım olmuş.

 4. wpdoz_avatar

  Evet. Çok doğru söylediniz. Lakin para olmasa bile lisanslı alınmalı. Çünkü paranın hakkını fazlasıyla veren temalar var. Borç harç da olsa tema iyi olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir