WordPress Blog Teması: En İyi WordPress Blog Temaları

Son güncelleme:
WordPress Blog Teması: En İyi WordPress Blog Temaları

WordPress blog teması veya WordPress kişisel blog teması arıyorsanız WordPress blog temaları yazım tam olarak size göre.

WordPress blog teması arayışınız için 10’den fazla SEO uyumlu, hızlı ve kullanıcı dostu temanın bulunduğu yazımı sizin için hazırladım.

logo

Uygun fiyatlı ve kaliteli hosting satın al.

Eğer siz listedeki temalardan başka bir tema seçecek iseniz üç ana kritere dikkat etmelisiniz. Bu kriterler; SEO uyumluluk, hız ve kullanıcı dostu tasarımdır.

SEO uyumlu olması için tema yapımcısının, temayı Google ve Schema.org kriterlerine uygun kodlanması lazımdır.

Hız optimizasyonu yapılmış, CLS sorunu olmamalıdır. Temanın demosunu ve diğer kullanan siteleri test ederek hız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kullanıcı dostu olması için modern tasarımlı, sade ve karışık olmamasına dikkat edebilirsiniz.

WordPress Blog Temaları

WordPress blog teması ile oluşturacağınız blog siteleri için çok amaçlı WordPress temaları, blog temaları, haber temaları veya WordPress kişisel blog temaları da seçebilirsiniz.

Bu yazımda ise WordPress blog teması listelemesi yapacağım. Listedeki temaları incelemeden önce listeyi görelim. İşte WordPress blog temaları:

 1. Jannah
 2. JNews
 3. Newspaper
 4. Newsmag
 5. Contentberg
 6. Sahifa
 7. Soledad
 8. Voice
 9. Authenctic
 10. Geoit
 11. BirTekno

Jannah

WordPress Blog Teması Jannah
Jannah

Birçok kişi tarafından kullanılan Jannah teması WordPress blog teması arayışınız için bir dermandır. 27 farklı hazır demosu ile veya kendi sayfa yapıcısı ile site oluşturabilirsiniz.

Oldukça hızlı ve SEO uyumlu olan Jannah temasını birçok site site kullanıyor. Bu yüzden bir dezavantaj oluşabilir.

Ama gelişmiş sayfa yapıcı ve tema ayarları sayesinde özgün bir site oluşturabilirsiniz.

Jannah iyi optimize edilmiş bir tema olduğu için site hızınız yeterli düzeyde olacaktır. Ek olarak kullanıcı dostu tasarımı ile herhangi bir eksi kullanıcı deneyimi sorunu yaşamayacaksınız.

Temanın ana demosunun hız skorları aşağıdaki gibidir.

PageSpeed Insights

Mobil: 83 Masaüstü: 100

GTMetrix

Performance: %91 Structure: %94

Temanın CLS puanı 0’a çok yakın.

JNews

WordPress Blog Teması Jnews
JNews

WordPress blog teması listemin bir diğer teması ise JNews. Bu temayı daha önceden wpdoz.com için kullanmıştım. Daha sonra daha rahat geliştirmeler için özel temama geçmiştim.

JNews teması da Jannah kadar gelişmiş bir temadır. Header, footer ve diğer alanlar için Özelleştir sayfasından düzenleme yapılabilen JNews temasında herhangi bir tema ayar paneli bulunmuyor.

Birkaç ufak ayar WordPress’in Özelleştir sayfasında bulunuyor. Bu sayfayı kullanarak temanızda özelleştirme yapabilirsiniz.

150’den fazla hazır ana sayfa tasarımı ile ana sayfanızı düzenleyebilirsiniz. Ek olarak 50’den fazla yazı içi sayfa ayarı ile yazı sayfanızı düzenleyebilirsiniz.

Kategoriler için özel şablon oluşturabilir ve bunları kategorinize uygulayabilirsiniz.

Temanın ana demosunun hız skorları aşağıdaki gibidir.

PageSpeed Insights

Mobil: 96 Masaüstü: 100

GTMetrix

Performance: %95 Stucture: %97

Ayrıca bu temanın da CLS puanı 0’a çok yakın.

Newspaper

newspaper11
Newspaper

Yaklaşık 100.000 satış yapan Newspaper teması WordPress blogunuz için biçilmiş kaftandır. 120’den fazla hazır site tasarımını sitenize tek tıkla aktararak sitenizi kurabilirsiniz.

Newspaper WordPress blog teması 11 güncellemesi ile hızını oldukça yükseltti. JNews teması da 9 güncellemesi ile hızını oldukça yükseltmişti.

Newspaper teması ile kurulup büyük bir başarı yakalayan birçok Türkçe site vardır. Tema, özelleştirilebilir, hızlı ve kullanıcı dostu olduğu için birçok site tarafından kullanılıyor ve başarı yakalamak kaçınılmaz oluyor.

Birçok kişi tarafından kullanılmasının iyi yanı olduğu kadar kötü yanı da vardır.

Kullanıcılar tasarımı hatırlayacağı için siteyi aynı sanabilir, karıştırabilir. Aynı tasarımı kullanacak birden fazla site de olacağı için markalaşmanız zor olacaktır.

Temanın ana demosunun hız skorları aşağıdadır.

PageSpeed Insights

Mobil: 94 Masaüstü: 98

GTMetrix

Performance: %95 Structure: %97

Newspaper temasının da CLS puanı 0’a çok yakın.

Newsmag

WordPress blog teması Newsmag
Newsmag

Newsmag teması, bir üstte anlattığım Newspaper WordPress blog temasının yapımcısının (TagDiv) ürünü. Bu yüzden tasarım ve tema motorunda benzerlikler olabilir.

Temada birçok özellik bulunuyor. Bu özellikleri tema panelinden aktif veya pasif edebilirsiniz. Bazı özellikler için ek eklentiler yüklenmesi gerekiyor. Themeforest’tan indirdiğiniz klasörde eklentileri yükleyerek özellikleri kurabilirsiniz.

Newspaper temasında da bulunan TagDiv’in kendi sayfa düzenleyicisini kullanarak kendi tasarımınızı sitenize uygulayabilirsiniz. Ek olarak hazır demoları kullanabilirsiniz.

Temanın ana demosunda yapılan hız testlerinin sonuçlarını aşağıdan görebilirsiniz.

PageSpeed Insights

Mobil: 43 Masaüstü: 94

GTMetrix

Performance: %98 Structure: %95

Contentberg

contentberg

Contentberg teması, sade ve modern tasarımı ile öne çıkan bir temadır. Türkiye’de bu temayı kullanan pek site görmedim.

Tema, diğer temalara nazaran biraz daha pahalıdır. Ama temanın özelliklerine ve kalitesine bakacak olursak verdiğiniz ücreti sonuna kadar hak ediyor.

Temada 6 farklı yazı için tasarımı bulunuyor, ek olarak Gutenberg editöre özel stiller de temada öne çıkıyor.

Oldukça hızlı olan Contentberg WordPress blog teması kişisel blog yazarları için daha uygundur.

Bu temayı kullanan birkaç yabancı genel blog sitesi gördüğüm için bu yazıda da yer vermek istedim. Contentberg teması ile etkileyici bir blog sitesi oluşturabilirsiniz.

Bu siteyi 6 farklı hazır demo veya sayfa düzenleyicisi ile özel tasarımınızı oluşturarak hazırlayabilirsiniz.

Temanın ana demosundaki yapılan hız testlerinin sonucu aşağıdadır.

PageSpeed Insights

Mobil: 87 Masaüstü: 99

GTMetrix

Performance: %99 Structure: %94

Contentberg temasının CLS puanı 0’a yakındır.

Sahifa

WordPress Blog Teması Sahifa
Sahifa

Listemin ilk başında yer alan Jannah temasının yapımcısının bir diğer ürünü olan Sahifa teması oldukça popüler bir temadır. Tasarımsal olarak biraz eski görünümü olsa da birçok kişi tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Güçlü tema paneli ile sitenizi kolaylıkla yönetebilirsiniz. TieLabs Page Builder sayfa yapıcısı ile sitenizi tasarlayabilirsiniz.

Bu temanın herhangi bir hazır demosu bulunmuyor. Sadece ana sitenin demosu var. Çeşitli siteler için hazır demo bulunmuyor. Temanın sayfa yapıcısı ile kendiniz tasarımınızı yapabilirsiniz.

3 farklı site düzeni, gelişmiş mega menü sistemi, farklı ana sayfa slider tipleri, ajax arama sistemi ve diğer özellikleri öne çıkan temanın hız skorları aşağıdaki gibidir.

PageSpeed Insights

Mobil: 63 Masaüstü: 92

GTMetrix

Performance: %95 Structure: %95

Temanın CLS skoru 0’a çok yakındır.

Soledad

soledad
Soledad

Listelediğim temalar arasında en çok ana sayfa demosu bulunan tema sanırım Soledad WordPress blog teması. 6800’den fazla ana sayfa tasarımı olduğu yazıyor. Bu ana sayfa tasarımlarını panelden tek tıkla ekleyebilirsiniz.

Ek olarak 1000’den fazla slider ve blog yazısı bloğu seçeneği de temada bulunuyor. Bu blokları çeşitli sayfa düzenleyiciler ile ana sayfanıza veya herhangi bir sayfanıza ekleyebilirsiniz.

Tekil yazı sayfalarında da bu çeşitlilik devam ediyor. Yaklaşık 10 adet yazı içi tasarımı temada hazır olarak bulunuyor.

Sayfa düzenleyicilerin dışında WordPress Özelleştir sayfası da temada aktif olarak kullanılıyor. Buradan tema üzerinde oynamalar yapabilir ve bu değişiklikleri canlı olarak görebilirsiniz.

Soledad temasının ana sayfasının hız skorları:

PageSpeed Insights

Mobil: 98 Masaüstü: 100

GTMetrix

Performance: %100 Structure: %96

Temanın hız skorunda mobil hariç olmak üzere CLS değeri 0’a yakındır.

Voice

WordPress Blog teması Voice
Voice

wpdoz.com için tema ararken son 3’e kalan temadır :). Bu temayı wpdoz.com için kullanacaktım ama sektördeki rakibimin kullandığı bir tema olduğu için kullanmaktan vazgeçtim.

Oldukça modern tasarımı olan, gelişmiş tema ayar paneli ile güçlü bir site yönetimi imkanı veren Voice temasında 8 farklı ana sayfa demosu bulunur. Bu demoları sitenize kolayca aktarabilirsiniz.

Tema, sınırsız renk ve font seçeneği, 3 farklı header tasarımı, 150’den fazla yazı listeleme seçeneği, gelişmiş yazı filtreleme, 4 farklı sayfalama tipi ve gelişmiş reklam alanları ile öne çıkıyor.

Temanın demosunun hız skorları aşağıdadır.

PageSpeed ınsights

Mobil: 66 Masaüstü: 93

GTMetrix

Performance: %66 Structure: %86

Authentic

authentic

Authentic WordPress blog teması da Türkiye’de pek popüler olmayan kaliteli bir temadır.

Onlarca hazır demosu ve 18000’den fazla ana sayfa varyasyonu ile geniş bir tasarım seçeneğine sahiptir. Kişisel blogdan magazine kadar birçok alanda site oluşturabilirsiniz.

Listedeki temaların birçoğunda bulunmayan özellikleri içinde barındıran temada yazı listeleme bileşenleri öne çıkıyor.

Birbirinden güzel, özenle hazırlanmış hazır demoları sitenize tek tıkla aktarabilir veya sayfa yapıcı sistemi ile ana sayfa ve alt sayfalarınızı hazırlayabilirsiniz.

Google veya Typekit ile istediğiniz fontları sitenize uygulayabileceğiniz gibi özel fontlarınızı da sitenize ekleyebilirsiniz.

Google AdSense uyumlu reklam yerleşimi ile kazançlarınızı arttırabilirsiniz. Sadece Google AdSense gibi reklam ağlarının kodlarını değil, kendi HTML kodlarınızı da temanın reklam alanlarına ekleyebilirsiniz.

Optimize edilmiş CSS kodları ve standartlara uygun CSS, JS kodları ile hızlı bir site oluşturmak oldukça basit.

Authentic temasının ana demosunun hız skorları aşağıdaki gibidir.

PageSpeed Insgihts

Mobil: 37 Masaüstü: 79

GTMetrix

Performance: %76 Structure: %81

Temanın hız skorları düşük olsa da kullanımı hızlı bir temadır. Basit bir önbellekleme ile skorlar iyileştirilebilir.

Geoit

geoit featured
Geoit

Bildiğiniz gibi Geoit WordPress blog temasını blogumda birçok kez tanıtmıştım. Bu kadar çok kez tanıtmamın sebebi; gerçekten iyi bir tema olması. Ek olarak sürekli güncelleme alması.

Themeforest temaları kadar yazı listeleme tipleri olmasa da yeterli düzeyde yazı listeleme tipi bulunuyor. Bu yazı listeleme bileşenlerini Bileşenler sayfasından ekleyerek düzenleyebilirsiniz.

Gece modu, üyelik sistemi, bildirim (yazı yayınlandığında, yorum yazıldığında/cevaplandığında vs), hikaye sistemi (kendi sitenize eklemek isterseniz WordPress hikaye eklentisini kullanabilirsiniz) ve hızı ile öne çıkan temanın fiyatı da gayet uygundur.

Temanın detaylı incelemesi için Geoit yazıma bakabilirsin.

Temanın ana demosunun hız skorları aşağıdadır.

PageSpeed Insgihts

Mobil: 75 Masaüstü: 96

GTMetrix

Performance: %66 Structure: %85

Temaya gelen son güncelleme ile temanın CLS puanı 0’a çok yaklaştırıldı.

BirTekno

WordPress blog teması birtekno
BirTekno

Türkiye’de birçok teknoloji blogu tarafından kullanılan BirTekno temasının yapımcısını daha önceden BirTema yazımda anlatmıştım.

Mega menü, üyelik sistemi ve gelişmiş galeri sistemi güzel bir blog oluşturabilirsiniz.

5 farklı manşet tasarımı, farklı yazı listeleme tipleri ile ana sayfanızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Temanın tanıtım sayfasında 8 farklı demo seçeneği yazıyor ama sergilenen bir adet demo bulunuyor.

Sanırım temayı satın aldıktan sonra diğer demolara erişim var.

BirTekno temasının demosunda yapılan hız testlerinin sonucu aşağıdadır.

PageSpeed Insights

Mobil: 27 Masaüstü: 90

GTMetrix

Performance: Structure:

GTMetrix testinde test çok uzun sürdüğü için sonuçları göremedim. Siz tekrar test edebilirsiniz.

Daha fazla WordPress blog temaları için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

WordPress blog teması yazım da bu şekilde bitmiş oluyor. Yeni temalar çıktıkça, güncellendikçe bu listeye eklemeler yapacağım. Aklınıza takılan veya merak ettiğiniz soruları yorum olarak sorabilirsiniz.

Bültene Abone Ol

Gelen kutunuza teslim edilen en son haberlerimizi, öğreticilerimizi, kılavuzlarımızı, ipuçlarımızı ve fırsatlarımızı alın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 • Avatar of abdullah abdullah

  çok detaylı bir rehber olmuş hocam teşekkür ederim aradığımı buldum

  • Avatar of Enes Cantürk Enes Cantürk

   Rica ederim Abdullah

  Yorum yaparken yazım kurallarına ve genel ahlak kurallarına dikkat edelim.