1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Web Siteleri Nasıl Şikayet Edilir? 3 Farklı Yol

Web Siteleri Nasıl Şikayet Edilir? 3 Farklı Yol

Web siteleri nasıl şikayet edilir? Uygunsuz içerik paylaşan web sitelerini kısa mesaj veya 166 numarası ile şikayet edebilirsiniz. Daha temiz bir internet ortamı için uygunsuz olan içerikli siteleri şikayet etmekten çekinmeyin.

web-siteleri-nasil-sikayet-edilir

Bundan yıllar önce yeni gelen yasayla birlikte internet sayfaları veya web siteleri şikayet edilebiliyor. Web siteleri nasıl şikayet edilir sorusu çoğu kişinin merak ettiği sorulardan birisidir. 2015 yılında meclisten geçen yasayla birlikte web siteleri şikayet edilebiliyor. İnterneti düzenleyen kanunlarla birlikte web sitelerini şikayet etmek için ihbarweb sitesi kullanıma açılmıştır. Web sitelerinin şikayetleri için daha önce farklı adresler kullanılıyordu. Telekomünikasyon iletişim başkanlığına yöneltilen şikayetlerin yerini yeni adres almıştır. Bu nedenle ihbarweb.org.tr adresi kullanılmalıdır. Yasalara aykırı olan tüm internet siteleri bu adres üzerinden şikayet edilebilecektir. Web sitelerini şikayet etmek için kişilerin birçok sebebi olabilir.

  • İntihara yönlendiren içerik
  • Çocukların cinsel istismarı
  • Uyuşturucu kullanımını kolaylaştırma
  • Sağlıklı olmayan ürünlerin temini
  • Müstehcen içerik
  • Fuhuş
  • Kumar oynanması için yer sağlama
  • Atatürk aleyhine işlenen suçlar

Web Siteleri Nasıl Şikayet Edilir?

Kişiler bu konularla alakalı web sitelerini şikayet edebilir. Şikayet edilecek olan web sitesinin bazı kriterlere uyması gerekmektedir. Bunun için mesajlaşma uygulaması, dosya paylaşımı veya içeriklerin bir web sitesi olması gerekmektedir. Kullanıcılar site içerisinden formu doldurarak şikayetlerini basit bir şekilde yapabilmektedir. Kullanıcıların şikayetlerini iletmesiyle birlikte web siteleri 4 saat içerisinde engelleniyor. Engellenmesiyle birlikte web sitelere erişim mümkün olmamaktadır. Web sitelerine edilen şikayet sonucunda karşı tarafın 24 saat içerisinde itiraz etmesi gerekmektedir. Web sitelerini şikayet etmek için yalnızca internet adresi üzerinden işlem yapılmasına gerek yoktur. Bunun için 166 numarasını arayabilirsiniz. Bunun yanı sıra 1199’a kısa mesaj yöntemiyle web sitelerini şikayet edebilirsiniz.

Rahatsız Olunan İçerikler Kaldırılabilir

Günümüzde internet üzerinde çok sayıda web sitesi mevcuttur. Bu web sitelerinin her biri iyi niyetle kurulmuyor. Bu nedenle internet ortamının daha sağlıklı ve güvenli bir ortama dönüşebilmesi için kişilerin bu konuda siteleri tespit etmesi ve şikayet etmesi gerekmektedir. Web sitelerinin şikayet edilmesiyle birlikte internet ortamı daha güvenli bir ortama dönüşebilir. Özellikle internet kullanıcılarının rahatlıkla bu ortama ulaşması son derece risklidir. Bu nedenle gereken önlemleri ve yaptırımları aldırmak amacıyla web sitelerini ihbar edebilir veya farklı araçları kullanarak şikayet edebilirsiniz.

Web siteleri nasıl şikayet edilir sorusunu cevapladık. Unutmayın hiçbir şey sizden önemli değildir. Bu yüzden bizim ve çocuklarımızın geleceği için böyle web sitelerini şikayet edelim.

Yazar Hakkında

WpDoz, yeni nesil WordPress blogu olup, WordPress hakkında bilgi, belge, tecrübe, deneyim ve önerilerini WordPress site sahiplerinin sitelerini geliştirmesi amacı ile kurulan bir sitedir.

Yorum Yap