Subdomain Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son güncelleme:
Subdomain Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bazı firmalar hosting hizmetinin yanında subdomain oluşturmayı da size mümkün kılar. Firmanın belirlediği kadar subdomain açabilir. Bu durumda kullanıcıların aklına subdomain siteyi yavaşlatır mı sorusu geliyor. Şimdi bu soruyu açıklamadan önce subdomain nedir, subdomain ne işe yarar ve subdomain neden kullanılır gibi sorularına açıklı getirelim.

Subdomain Nedir?

Bir ana domain olursa bir subdomain oluşturulabilir. cPanel, Plesk Panel, Cyber Panel gibi paneller aracılığı ile kolayca oluşturulabilen subdomain sub.domain.com formatındadır. Firmanın belirlediği gibi kullanılabilir. Bir ana domain gibi aynı işlevi görür.

logo

Uygun fiyatlı ve kaliteli hosting satın al.

Örneğin google.com bir ana domaindir ve mail.google.com bir subdomaindir. Subdomain ana domain olmadan oluşturulamaz.

Subdomain firmalardan ayrıca kayıt edilemezler. Sadece bazı firmalar ücretsiz olarak subdomain oluşturmaya izin verir. Örneğin; blogspot.com, epizy.com. infinity hosting inceleme yazımda infinity’nin ücretsiz subdomain verdiğini söylemiştim.

Subdomain Ne İşe Yarar?

En basit açıklama ile bir subdomainin amacı ana domainin gücünü arttırmaktır diyebiliriz. Her bir subdomain farklı işler için kullanılarak ana domain güçlendirilmiş olur. Subdomainlerin bu şekilde kullanılması en doğrusu olacaktır.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse, bilgisayar oyunları ve seyahat rehberi gibi iki farklı konuda bilgi içeren bir siteniz varsa burada subdomain kullanımı daha doğru olacaktır. Arama motorlarının gelişerek alt alan adlarını daha iyi algılamaya başlaması ile birlikte site sahipleri subdomain kullanımına yönelmeye başlamıştır.

Yukarıdaki verdiğimiz örnekteki gibi bir durumunuz varsa subdomain kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Hit sayıları yüksek olan sitelere baktığımız zamanda bu tip durumlarda subdomain kullandıklarını görebiliriz. 

Ayrıca siteleri kategorize etmek için, veya farklı bir araç-amaç için kullanmak istersek subdomain kullanabiliriz.

Subdomain Neden Kullanılır?

Site sahipleri web sitelerinde farklı alanlarda hizmet vermek istedikleri zamanlarda farklı bir domain satın almak yerine subdomain kullanımına yönelmektedir. Peki nedir bu subdomain kullanımının avantajları

 • Subdomainler, arama motorlarında tekil web sitesi olarak algılandığı için web sitelerindeki trafiğin arttırılmasına neden olur.  
 • Çoğu firma ana domainlerin yanında ücretsiz bir şekilde subdomain hizmeti verdiği için ekstra bir maliyet ortaya çıkmaz.  
 • Subdomainlerin düzenlenmesi, eklenmesi ve yönetilmesi daha kolaydır. 
 • Eğer ana domainin sahip olduğu arama motoru sıralaması yüksekse, subdomainler de daha hızlı indekslenir.  
 • Ana siteden farklı temalar kullanabilirsiniz.  
 • Subdomainlerle hedef kitlenizi düzenleyebilirsiniz. Örneğin bir subdomaini bir sektöre, pazara veya ülkeye yönelik bir şekilde kullanabilirsiniz.  
 • Farklı dil seçenekleri daha kolay bir şekilde kullanılabilir.  
 • Ana siteniz için yapmak istediğiniz şeyleri subdomainler üzerinden deneyebilirsiniz. Bu sayede ana web siteniz olumsuz etkilenmemiş olur.  
 • Her subdomain için ayrı IP adresi tanımlanabilmektedir.  

Bültene Abone Ol

Gelen kutunuza teslim edilen en son haberlerimizi, öğreticilerimizi, kılavuzlarımızı, ipuçlarımızı ve fırsatlarımızı alın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 • Avatar of VidTekno Teknoloji Haberleri VidTekno Teknoloji Haberleri

  Başlığa bir parantez atıp "Subdomain (Alt Alan Adı)" yazarsanız daha açıklayıcı olur bence. Güzel yazı :)

 • Avatar of WpDoz WpDoz

  Yazarsak iyi olacaktı ama SERP'te istediğim kelimelerin görünmesi için yazmamak daha iyi olur diye düşündük.

 • Yorum yaparken yazım kurallarına ve genel ahlak kurallarına dikkat edelim.