İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eklenti
  3. PageSpeed Ninja Nedir? Nasıl Kullanılır? #1

PageSpeed Ninja Nedir? Nasıl Kullanılır? #1

PageSpeed Ninja, daha yeni yayınlanmış olan bir cache ve optimizasyon eklentisidir. Kolay bir arayüzü olan ve etkili bir cache eklentisidir. Hazır seçenekler ile ince ayarları kendisi bile yapabiliyor.

pagespeed-ninja

PageSpeed Ninja, bir cache eklentisidir. Şuanlık az bir kesim tarafından indirilip kullanılsa da çok etkili ve kaliteli performans verdiği için önümüzdeki günlerde büyük bir popülarite yakalaması bekleniyor.

PageSpeed Ninja Nedir?

Eklenti diğer eklentiler gibi sitenizi önbellekler ve sıkıştırma işlemi yapar. Adından da anlaşılacağı gibi Google PageSpeed’e göre çalışır ve Pagespeed skorunuzu arttırmaya yönelik çalışır. Tabii ki de GTMetrix’i iyileştirmiyor değil. Site hızlandığı için otomatik olarak o sistemin de puanı artacaktır.

P.N., diğer cache eklentileri gibi her ayarı kendimizin yapmak zorunda değiliz. İstersek 5 hazır ayar ile cache ve optimizasyon ayarlarını yapabilir, istersek hepsini kendimize göre ayarlayabiliriz.

PageSpeed Ninja Nasıl Kullanılır?

Eklentiyi en verimli olarak kullanmak için aşağıdaki adımlara göre ayarlayıp kullanabilirsiniz.

  • Eklentiyi indiriyoruz.
  • Eklentiyi etkinleştiriyoruz.
  • Eklenti sayfası Ayarlar>Pagespeed Ninja olarak bulunuyor. O sekmeye giriyoruz.
  • Gelişmiş panelinden sağ taraftaki 5 ayardan bir tanesini seçip kullanabiliriz.
  • İsterseniz kendiniz el ile ayarlama yapabilirsiniz.

İndirme ve Etkinleştirme

Eklentiler>Yeni Ekle sekmesinden eklenti ekleme sayfasına geliyoruz. Arama yerine eklentinin adını yazıyoruz. Yapımcısı da eklentinin adı olan eklentiyi indiriyoruz. Aşağıdaki resimden anlayabilirsiniz.

PageSpeed Ninja
PageSpeed Ninja İndirme Sayfası

Eklentiyi indirdikten sonra etkinleştir düğmesine basarak veya eklentiler sayfasından etkinleştirme yapabilirsiniz.

PageSpeed Ninja Ayarları

Ayarlar>PageSpeed Ninja sekmesine giriyoruz. Gelişmiş panelinden sağ taraftaki sekmeden hazır ayarları da kullanabiliriz veya kendimiz ayarları tek tek yapabiliriz. Bu ayarlar oldukça çok ve basit bir düzeydedir.

Eklenti ingilizce olmasına rağmen kısa cümleler olduğu için oldukça anlaşılır bir yapıda ayarlar var.

Eklenti kullanılır. Hazır ayarları sayesinde sitenizi riske atmıyorsunuz ve daha iyi bir performans deneyimi alıyorsunuz.

Yazar Hakkında

WpDoz, yeni nesil WordPress blogu olup, WordPress hakkında bilgi, belge, tecrübe, deneyim ve önerilerini WordPress site sahiplerinin sitelerini geliştirmesi amacı ile kurulan bir sitedir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Eklenti yeni bir cache eklentisi olarak zirveyi zorlayacak mı sizce?