1. Ana Sayfa
 2. Kazanç
 3. E-Pin (Oyun) Satış Sitesi Kurmak – Adım Adım Rehber

E-Pin (Oyun) Satış Sitesi Kurmak – Adım Adım Rehber

e-pin-satis-sitesi-kurmak

E-pin (oyun) satış sitesi kurmak birçok webmaster’ın hayalinde olan bir şeydir. Çünkü bu sektörde markalaşmış ve yüksek kazançlar elde eden siteler oldukça fazla.

Bu yazımda ister özel yazılım ile ister WordPress ile E-pin (oyun) satış sitesi kurabileceksiniz. Adım adım rehber olduğu için tüm aşamaları tek tek, detaylıca göreceksiniz. Aklınızda bir soru kalmayacak. Eğer kalacak ise yine yorum olarak sorabilirsiniz. Ben elimden geldiğince ücretsiz olarak site destek olacağım.

Epin satışı yapmak için öncelikle maddelerimizi yazalım. Ki daha kolay bir şekilde anlayalım;

 1. E-pin tedarikçisi bulmak
 2. Siteyi kurmak (Özel yazılım veya WordPress)
 3. Canlı destek eklemek (müşterileri sorularına cevap alırsa e-pin alması daha kolay olur)
 4. Reklam
 5. Özel Tüyolar

İlk üç adımda siteyi kurmak için birkaç adım var. Bunlardan sonraki adımlarda ise satışları arttırmak için taktikler bulunuyor.

Öncelikle E-pin nedir ondan bahsedelim.

E-pin Nedir?

Epin, (Electronic Personal Identification Numbee) bir ödeme yöntemidir. Siz belli bir ücret karşılığı bir kod alırsınız. Ve ilgili oyunun veya platformun sayfasına giderek e-pin kodunuzu girdiğinizde size oyun veya oyun parası vs verir.

8, 12 veya 16 karakterden oluşabilir. Her oyun veya platform için ayrı ayrı olur. Yani Steam platformunun e-pin’i Zula Oyun’da geçmez.

Şimdi adım adım e-pin sitesi kurma işlemine geçelim.

E-pin (Oyun) Satış Sitesi Kurmak

E-pin (Oyun) Satış Sitesi Kurmak
E-pin (Oyun) Satış Sitesi Kurmak

Öncelikle e-pin satışı yapacağınız için e-pinleri bulmanız, tedarik etmeniz lazım. Sanal ve resmi bir şey olduğu için de kendimiz de üretemiyoruz. Bu yüzden en iyisi satış yapanlardan toplu almak veya ana kaynaktan almak.

1. E-pin Tedarikçisi Bulmak

Bir üstteki paragrafta dediğimiz gibi iki farklı seçeneğiniz var. Bu seçeneklerden ilki; hali hazırda satanlardan toplu almak. İkincisi ise; ana merkezden anlaşmalı olarak almak.

İlk seçenekteki gibi yaparsanız kar oranınız biraz daha düşük olacaktır. Çünkü bir nevi rakibinizden ürün alıyorsunuz. Rakibiniz de bunu bildiği için size ucuz fiyattan vermeyecektir. GameSatis ByNoGame gibi siteler ile iletişime geçerek alım alabilirsiniz.

İkinci seçenekteki durumu yapmak biraz zordur. Çünkü ana merkezler sizi küçük görerek vermek istemeyebilir. Hatta iletişime geçmek bile çok zor olabilir. İlgili firmaların sayfalarına giderek iletişme geçebilirsiniz.

Bana soracak olursanız ilk seçenekteki gibi yapabilirsiniz. Çünkü tedarik daha kolay olur. Kar oranı düşük olsa da size bir şeyler bırakır. Böylece siz biraz biraz da olsa para kazanırsınız ve büyürsünüz. İlerde de ana merkezlerden alım yapabilirsiniz.

2. Siteyi Kurmak

Bu ürünleri satmak için bir siteye ihtiyacınız vardır. Hem müşterilerinizin güvenini kazanmak hem de resmi işleri yürütmek, kayıt altına almak için bir siteye ihtiyacınız olur.

Eğer isterseniz özel bir yazılım ile site kurabilirsiniz. Özel yazılım ile site kurarsanız çok daha rahat olursunuz. Ayrıca kurulum vs için fazla zaman harcamazsınız. Hazır yazılımlarda adam akıllı bir yazılım çok azdır. Ve biraz da pahalıdır.

Özel yazılım olarak epinium yazılımını buldum. Bu adresten yazılımı inceleyebilirsiniz.

Kendiniz yazılımı kodlatmak ise her zaman iyidir. Ama ücreti fazla olur ve bitmesi uzun sürer.

Diğer bir seçenek ise WordPress. WordPress ile daha önceden e-pin sitesi kuranı ben görmedim. Biraz araştırma yaptım ve alternatif bir yol buldum. Bu yolu biraz daha detaylı anlatalım isterseniz.

WordPress ile E-pin Sitesi Kurmak

Oyun satışı, e-pin’i için bir tema bulmalısınız. Herhangi bir woocommerce teması bulabilirsiniz. Tasarımın iyi olması gerçekten çok önemli. Bu linkten uygun bir temayı seçiyoruz ve satın alıyoruz. Warez, crack’e kesinlikle bulaşmıyoruz. Crack tema zararları için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Ben flatsome temasını gayet beğendim. Tasarımsal düzenlemeler yaparak temayı uygun bir tasarıma getirebiliriz.

Temayı kurup, ayarlamaları yaptıktan sonra ürün eklemeyi anlatalım.

Ürün başlığını, açıklamasını ve diğer gerekli alanları dikkatlice dolduruyoruz. Ve en önemli sekmeye geliyoruz. Ürün verisi. Bu sekmeye geldikten sonra;

 1. Basit ürün seçeneğinin yanındaki Sanal seçeneğini işaretliyoruz.
 2. Genel sekmesinden fiyatını giriyoruz. Varsa Vergi durumunu da ekliyoruz.
 3. Stok sekmesine girerek Tek Satış seçeneğini işaretliyoruz.
 4. Stok yönetimi? seçeneğini de iaşretliyoruz. Çünkü tek tek satışa mümkün.
 5. Stok miktarı1 adet olarak seçiyoruz. Çünkü tek bir kişiye satış yapacağız. (Örneğin GTA 5 oyununu tek tek eklemek istemiyosanız bu resimdeki gibi bir seçenek yapın.)
 6. Gelişmiş sekmesine geliyoruz.
 7. Satın alma notu kısmına Epin veya oyun bilgilerimizi yazıyoruz. Buradaki bilgiler sipariş onaylanınca müşterinin e-posta adresine gider.

Şimdi benim eklediğim ürünü satın alacağım ve kayıt olduğum e-posta adresine bakacağım. (Ürün tamamlandı olarak seçilmedikçe bilgiler gönderilmez)

e-pin satış sitesi kurmak
E-pin kodu mail

Gördüğünüz gibi e-pin kodumuz mail adresine gitti.

Sitemizi kurduk. Şimdi sıra canlı destek eklemekte.

3. Canlı Destek Eklemek

Sizin için pek fazla önemli olarak görünmese de bana göre çok önemli bir adım. Çünkü satış yapacağınız kitle satın almayı vs bilmeyebilir veya ürünün eline ulaşıp ulaşmayacağından endişelenebilir.

Müşterinin aklındaki bu soruları cevaplamak için canlı destek eklemelisiniz. Canlı destek ekleyerek satışlarınızı da arttırabilirsiniz. Ama canlı desteği ekleyip beklemek olmaz. Canlı destek ile ilgilenmelisiniz. Gelen mesajlara hızlıca cevap vermelisiniz. Aksi halde müşterilerin aklında sizin için negatif bir durum oluşur.

Tawk.to, Jivochat, Crisp gibi canlı destek platformlarını kullanabilirsiniz.

4. Reklam

Direkt SEO’dan yükselip satış yapmak pek akıl karı olmaz. Aşağıdaki adımları uygulayarak daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Instagram sayfaları: Instagram’da olan oyun sayfalarına reklam verebilirsiniz. Böylece kitleyi doğru bir şekilde seçebilirsiniz.

Yayıncılar: Oyun oynayarak yayın yapanları artık çok popüler oldu. Siz de bu yayıncılara sponsor olarak markanızı tanıtabilirsiniz.

Youtuberlar: Aynı şekilde yayıncılar gibi Youtuber’lara da sponsor olarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Forumlar: Oyun forumlarına banner reklamı vs verebilirsiniz.

Bloglar: Oyun haber sitelerine veya bloglara tanıtım yazısı, banner reklam vs verebilirsiniz.

Bu tip reklam çalışmaları yaparak hem doğru kitleyi seçebilir hem de daha ucuza reklam yapabilirsiniz.

5. Özel Tüyolar

Bir grafik tasarım uzmanı ile anlaşın. Banner, logo ve afişlerinizi ona yaptırın. Bu sayede profesyonel bir şekilde grafikler hazırlatabilirsiniz. Müşterilerinizi etkileyebilirsiniz.

Oyuncuları anlayın. Onlara özel kampanyalar yapın. Mesela klavye, mouse çekilişleri yapın.

Sosyal medyayı aktif kullanın. oyunculara özel komik paylaşımlar yapın. Bu sayede potansiyel müşterileriniz artar.

Kaliteden ödün vermeyin. Örneğin bir kişinin oyunu geç ulaştı. Ona yeni bir oyun hediye edin.

Sunucunuz güçlü olsun. Bir sunucunuz olmasa bile hostinginizi iyi seçin. En iyi hosting firmaları yazımızda birinci çıkan firma olan Cenuta‘yı size öneririm.

Bu gibi taktikler ile satışlarınızı arttırabilir ve müşterileri kendinize bağlayabilirsiniz.

e-pin (oyun) satış sitesi kurmak ile ilgili rehberimizden aklınızdaki diğer sorulara cevap alamadıysanız; e-pin tedarikçisi, Epin satışı yapmak, e-pin distributor, E-pin ticareti, Oyun satış sitesi kurma, Epin sitesi Scripti gibi kelimeleri Google’a yazarak cevabını bulabilirsiniz.

Yazar

WordPress hakkında rehber içerikler yazıyorum. Bildiklerimi anlatıyor, bilmediklerimi ise öğrenip öyle anlatıyorum. WordPress'in yanında yazılım ve sunucu yönetimi ile ilgileniyorum. Şuan jr WordPress Developer olarak temalar üretmektedir. Yazıyı okuduğunuz sitenin teması bana ait :)

Görüşünü Paylaş