1. Ana Sayfa
 2. Domain
 3. DA – PA Nedir? Nasıl Yükselir? DA – PA Değeri Önemli mi?

DA – PA Nedir? Nasıl Yükselir? DA – PA Değeri Önemli mi?

da-pa-nedir

Aslında böyle bir yazı yazmak istemiyordum. Ama siteme eklediğim aracı tanıtmak ve DA PA nedir sorusunun cevabını kolayca anlatmak için yazıyı yazmaya karar verdim. Ayrıca bu yazıdaki taktikler ile DA PA değeri yükseltme işlemini yapmak için tüyolardan faydalanabilirsiniz.

DA PA Nedir?

DA ve PA, MOZ tarafından oluşturulan bir ölçüm sistemidir. Web sitelerinin arama sonuçlarındaki (SERP) gücünü temsil eden 0’dan 100’e kadar puanlanan bir skordur.

DA; domain authority yani domain otoritesidir. PA ise; page authority yani sayfa otoritesidir. Her iki değerin de artıp azalmasını etkileyen önemli faktörler vardır. Bir sonraki başlıkta bu değerlerin nasıl yükseldiğini anlatalım.

DA PA Değeri Yükseltme

Sıfır domainlerin, yani daha önceden hiç kayıt edilmeyen domainlerin, çoğunlukla PA değeri 1 DA değeri de 0 olur. Bu skorlar aşağıdaki etmenler ile artabilir, azalabilir.

PA Değeri;

 1. Web sitesinin indexi
 2. Web sitesinin içeriği
 3. Web sitesindeki içeriğin ne kadar görüntülendiği
 4. Web sayfasının link sayısı gibi etmenler PA değerinin değişmesini etkiler.

PA değerini yükseltmek için;

 1. Hızlı index alma yollarını bulmalısınız (örneğin Google News Kaydı)
 2. İçeriklerinizi uzun ve kaliteli yazmalısınız.
 3. Aranan konularda içerik yazarak hitlerinizi arttırmalısınız

DA Değeri;

 1. Alan adı kayıt süresi (yaşı)
 2. Niteliği
 3. Uzunluğu (ne kadar kısa olursa o kadar iyi)
 4. Backlinkleri
 5. Popüler uzantılara sahip olması (.com vb) bu değeri etkiler

DA değerini yükseltmek için;

 1. Alan adınızın kayıt süresi kadar bitiş süresi de uzun olmalı. Düşme tarihini yakın bırakmayarak en az 2 yıl uzatırsanız daha avantajlı olursunuz.
 2. Alan adının ilk kayıt ederken tiresiz, rakamsız ve desteklenmeyen karakter olmadan kayıt ederseniz,
 3. Oldukça kısa domain seçerseniz
 4. Kaliteleri backlinkler alırsanız
 5. Ve uzantısını globalde en çok kullanılanları seçerseniz DA değerini yükseltme daha kolay olacaktır.

Bunları yaptığınız zaman gözle görülür bir şekilde artış yaşanacaktır.

DA PA Değeri Ne Zaman Güncellenir?

DA – PA değeri Moz tarafından oluşturulmuştur. Anlık olarak güncellemez. Belli aralıklarla güncellenen bu değerlerin güncelleme aralıkları domainlere göre farklılık gösterir.

Örneğin benim sitemin domaini (wpdoz.com) ortalama 1-1.5 ay gibi bir sürede güncelleniyor. Sizin domaininiz iyi ise bu süre 1 hafta da olabilir. Eğer domain iyi değil ise bu süre ayları bulabilir.

Ara ara DA PA sorgulama yaparak bu sonuçlarınızı görebilirsiniz.

DA PA Değeri Önemli mi?

Bazıları için önemsiz bazıları için önemsiz bir değerdir. Ben önemseyenler tarafındanım. Çünkü backlink, tanıtım yazısı veya reklam alacaksam bu değerlere bakarak sitenin değerini ölçebiliyorum.

Sadece reklam alımında vs değil siteyi komple alacaksanız bu değere bakmalısınız. Sektördeki diğer siteler ile karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bu durumda DA ve PA değeri hem site sahipleri için hem de site, reklam talipleri için değerlidir.

DA PA Değeri Öğrenme

Google’a “da pa sorgula” “da pa checker” gibi kelimeler yazarak DA PA değeri öğrenme adımını kolayca yapabilirsiniz.. Lakin bazı araçlar log (kayıt) tuttuğu için pek güvenilir olmaz. Benim aracım ile bu işlemi kolayca, logsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Örneğin güzel bir domain buldunuz. Boşta. Bunu almadan önce herhangi bir siteden sorgulama yaparsanız log dosyasına kayıt edilir. Ve iyi bir domain ise sizden önce site sahibi alır.

Lakin benim sistemim ile DA PA sorgulama yaparsanız böyle bir endişeye kapılmazsınız. Çünkü kesinlikle log (kayıt) tutmuyorum.

DA PA Sorgulama

DA PA sorgulama ile öğrenme aynı şeydir. DA PA Sorgulama işlemi için sayfamı inceleyebilirsiniz. Aracımı görmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Google’ye Toplu DA PA sorgulama, DA PA Değeri sorgulama, DA PA sorgulama, DA PA checker yazaral çeşitli araçlara ulaşabilirsiniz. Size kendi aracımı öneririm. Kendi aracıma gitme için tıklayın.

Yazar

WordPress hakkında rehber içerikler yazıyorum. Bildiklerimi anlatıyor, bilmediklerimi ise öğrenip öyle anlatıyorum. WordPress'in yanında yazılım ve sunucu yönetimi ile ilgileniyorum. Şuan jr WordPress Developer olarak temalar üretmektedir. Yazıyı okuduğunuz sitenin teması bana ait :)

Görüşünü Paylaş