1. Ana Sayfa
 2. Domain
 3. Blog İsmi Bulma Araçları – En İyi 10 Araç

Blog İsmi Bulma Araçları – En İyi 10 Araç

blog-ismi-bulma

Blog ismi bulma konusu yeni bloggerlar için veya yeni bir blog açacak kıdemli bloggerlar için biraz karmaşık ve can sıkıcı bir durum. Bu yazımda sizi bu sıkıntıdan kurtaracak, blog ismi fikirleri vererek yeni blogunuza isim bulmanıza yardımcı olacağım.

Blog Adı Nasıl Olmalı?

Blog adınız istediğiniz gibi olabilir. Ama önce bazı kriterlere uymalı. Bunlar blogunuzun başarısı için olmazsa olmaz maddelerdir. Blog adı nasıl olur diyenlere cevabım şöyledir;

 1. Kısa
 2. Akılda kalıcı
 3. Okunaklı
 4. Türkçe karakter olmayan
 5. Özgün
 6. Tarafsız (YalnızKurt gibi olmamalı)

olursa doğru bir blog adı seçimi yapmış olacaksınız.

Blog İsmi Fikirleri

Blog ismi fikirlerini bulmak aslında çok kolaydır. Ama beynimiz heyecandan tam olarak mantıklı düşünemiyor ve fikir üretemiyor.

Şimdi güzel bir blog ismi fikri bulmak için birkaç tüyo vereceğim. Bu tüyoları ve biraz şansınızı kullanarak güzel bir blog ismi bulabilirsiniz.

Forumlar

Bazen forumlar çok güzel kullanıcı adları oluyor. Türkçe forum sitelerini kontrol ederek oradaki bir kullanıcı adını kullanabilir veya onlardan yeni bir tane türetebilirsiniz.

Tumblr

Tumblr sitesinde ufak bir gezinti yaparak aradığınız ismi bulabilirsiniz.

Twitter

Yine twitter.com adresinde ufak bir gezinti yaparak yaratıcı ama özgün olmayan isimler bulabilirsiniz.

Geçmiş

Kendi geçmişinizi düşünün, neleri seviyorsunuz, nelere bağlısınız? Bunların listesini çıkararak biraz da kafa yorarak sizin için en uygun ismi bulabilirsiniz.

Blog İsmi Bulma

Blog ismi bulma konusunda size yardımcı olduk. Yukarıdaki yazılan maddelerden yola çıkarak blogunuz için güzel bir isim türetebilirsiniz. Eğer yine blog ismi türetemediyseniz aşağıdaki başlıktan blog ismi bulma araçlarına göz atabilirsiniz.

Blog ismi bulma araçları;

 1. Instant Domain Search
 2. Lean Domain Search
 3. NameQL
 4. NameMesh
 5. NameStall
 6. Bust A Name
 7. Impossibility
 8. Panabee
 9. Name Station
 10. Nameboy

sitelerinden isim türetebilirsiniz. Son olarak domain için size birkaç önerim var.

Mutlaka alacağınız domainin .com uzantılı olmasına, kısa olmasına, Google’dan ceza almamış olmasına dikkat ediniz. Domain alım firması olarak Cenuta firmasını tercih edebilirsiniz. Cenuta firmasını inceleme yazısına ulaşmak için tıklayın.

Yazar

WordPress hakkında rehber içerikler yazıyorum. Bildiklerimi anlatıyor, bilmediklerimi ise öğrenip öyle anlatıyorum. WordPress'in yanında yazılım ve sunucu yönetimi ile ilgileniyorum. Şuan jr WordPress Developer olarak temalar üretmektedir. Yazıyı okuduğunuz sitenin teması bana ait :)

Görüşünü Paylaş